Kamion

Rekordní pokuta: Řidič musel přímo na dálnici D2 zaplatit 132 tisíc!

Rekordní pokuta: Řidič musel přímo na dálnici D2 zaplatit 132 tisíc!
Zdroj: Celní správa ČR

Pokuta 132.000 korun na místě? Řidič z Rumunska na české dálnici D2 tvrdě doplatil na opakované porušování předpisů před několika lety. Celníci mu dluh nekompromisně spočítali.

Měsíce obcházení mýtných bran a vyhýbání se placení mýtného vynesly zahraničnímu pachateli tučné pokuty. Zinkasovat na místě částku 132 000 korun se podařilo jihomoravským celníkům na dálnici D2.

Celní správa totiž při kontrole řidiči napočítala i staré dluhy. Ve speciální aplikaci eviduje veškeré přeplatky a nedoplatky zaevidované na základě vlastní činnosti, ale i z takzvané dělené správy - to jsou případy, kdy celní správa vybírá a vymáhá pokuty a ostatní peněžitá plnění, která byla uložena například policií, obchodní inspekcí, inspekcí životního prostředí nebo antimonopolním úřadem.

“Řada dlužných částek připadá i na zahraniční společnosti či osoby a ty se vymáhají o poznání hůře než u subjektů v České republice vzhledem ke komunikaci „na dálku" a nemožnosti užití některých účinných prostředků výběru či vymáhání jako je osobní návštěva v místě bydliště či podnikání, obstavení účtu, mobiliární exekuce a podobné,” uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Související obsah

Poměrně úspěšně se však tyto dluhy daří vybírat mobilním hlídkám přímo v terénu. Při kontrole vozidel lustrují jak řidiče, tak společnost, která vozidlo vlastní. V případě zjištění nedoplatků zajistí na místě úhradu hotově či prostřednictvím platebního terminálu.

“Supermany" z Rumunska se podařilo hlídce celníků zinkasovat na konci prosince na dálnici D2. Pět let starý nedoplatek 132 000 korun řidič zaplatil prostřednictvím platebního terminálu.

Dvě vozidla rumunské společnosti na přelomu let 2013 a 2014 nezaplatila mýtné na téměř 650 mýtných úsecích a dluh činil 26.638 korun. “Jednalo se o tzv. "skokany". Docházelo totiž k vynechání mýtných transakcí pouze na těch branách, které nebyly osazeny kamerovým systémem,” doplnila Temňáková.

Související obsah

Právníkům z Celního úřadu pro kraj Vysočina se podařilo na základě výpisu transakcí a časového propočtu objízdných tras prokázat, že nebylo možné vybrané úseky objet a vozidla zpoplatněnou komunikaci skutečně užila bez zaplacení. Rumunské společnosti uložili pokuty v celkové výši 182.000 korun včetně nákladů řízení, 50.000 korun bylo uhrazeno ze složené kauce z předchozího období. Zbytek dosud zůstával neuhrazen.

Za loňský rok jihomoravští celníci vybrali v terénu nedoplatky ve výši přes 2,2 milionu korun převážně od zahraničních dlužníků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události