Domácí

MAPA: Na těchto místech auto v Česku neparkujte, krade se tam nejvíce

MAPA: Na těchto místech auto v Česku neparkujte, krade se tam nejvíce
Zdroj: Getty Images

Tisíce automobilů po celé České republice loni zmizelo jejich majitelům. Podle nenovějších policejních dat se ale podařilo objasnit méně než polovinu případů. Podívejte se, odkud mizí auta nejčastěji a naopak, kde skoro nemusíte svůj vůz ani zamykat.

Policie zveřejnila aktuální statistiku krádeží aut za rok 2019. Portál Mapa kriminality tyto data použil a vytvořil mapu s takzvaným indexem kriminality. Ten ukazuje podíl krádeží aut na 10 tisíc obyvatel.


Policie eviduje za loňský rok celkem 3033 krádeží aut. Nejvyšší index kriminality je v oblastech spadajících pod obvodní oddělení Špindlerův mlýn, kde dosáhl hodnoty 49,6, a pod Harrachov s 38. S hodnotou 27 je hodně vysoký i v Peci pod Sněžkou. Nicméně v absolutních číslech bylo ve všech třech oblastech ukradeno jen pět až šest aut za rok. Pro srovnání, v Praze mají nejvyšší index Vysočany s hodnotou 19,6, stalo se tam ovšem 43 krádeží aut.

Krádeže aut v roce 2019 podle obvodních oddělení policie. Čím tmavší, tím vyšší index kriminality:

Zdroj: Mapakriminality.cz


Praha má celkově mnoho obvodů s vysokým indexem krádeží aut. Hned několik městských částí výrazně překračuje desítku, například Karlín s indexem 14,2 a 12 krádežemi, Prosek s 14,7 a 45 krádežemi nebo Horní Počernice s 18 a 27 krádežemi, což je ve zbytku republiky spíše výjimkou. Mimo Prahu a oblíbené lyžařské destinace je index nejvyšší na Plumlovsku – 11,1 a stalo se tam 12 krádeží.


V rámci správních obvodů na úrovni okresů je index nejvyšší na Praze 3 a hned za ní následuje Praha 4. S hodnotou 6,8 a 837 krádežemi má Praha jako celek nejvyšší index a vůbec nejvyšší počet krádeží také na krajské úrovni. Hned za ní následuje Středočeský kraj s 441 krádežemi a Liberecký kraj se 135 krádežemi s indexem 3,5.


Na Moravě a ve Slezsku se auta kradou podstatně méně než v Čechách. V Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bylo dohromady 755 krádeží, což je méně než v Praze, index se v těchto krajích pohybuje mezi 1,3 a 2,6.

Krádeže aut v roce 2019 podle okresů. Čím tmavší, tím vyšší index kriminality:

Zdroj: Mapakriminality.cz


Olomouc, Prostějov a Jeseník jsou jediné tři okresy na Moravě, kde je index stejný nebo vyšší než průměrný celorepublikový, který má hodnotu 2,9. Nepřekračují jej ale o moc, maximální hodnota je 3.

Související obsah


V největším bezpečí jsou auta na Vysočině, kde se také stalo absolutně nejméně krádeží a ve Zlínském kraji, obě území mají index 1,3.

Krádeže aut v roce 2019 podle krajů i s uvedením počtu krádeží:


Všeobecně nejméně krádeží se objevuje na severu Jihočeského kraje, dále na Vysočině a v Pardubickém kraji, a pak také na východě země včetně pomezí Moravy a Slezska. Podstatně více se krade ve městech než na venkově. Celková objasněnost krádeží aut za rok 2019 je podle policejní statistiky 43,5 procenta, a to včetně dodatečně objasněných případů.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o řidiči, který chtěl svézt cizího muže a ten se mu pokusil auto ukrást:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události