Auto

Británie chce zakázat naftová i benzinová auta! Kvůli emisím

Británie chce zakázat naftová i benzinová auta! Kvůli emisím
Zdroj: Getty Images

Naftovým, benzinovým a dokonce hybridním autům ve Spojeném království možná už docela brzy odzvoní. Vláda potvrdila záměr urychlit svůj plán - podle něj už od roku 2035 nebude možné v zemi prodávat vozy se spalovacími motory. Původně tuhle velkou změnu ministři plánovali až na rok 2040, ale to je podle oborníků pozdě.

Snížit emise a být do roku 2050 uhlíkově neutrální – takový je ambiciózní plán Velké Británie.

Souvisí s tím i chystaný zákaz prodeje aut se spalovacími motory. Původně vláda plánovala ukončit prodej vozů na benzín a naftu od roku 2040, na snížení uhlíkové stopy by to ale prý bylo moc pozdě a termín v roce 2050 by nebylo možné stihnout.

Britský premiér Boris Johnson proto oznámil, že se pokusí zakázat prodej aut na naftu a benzín ještě dříve, pokud to prý bude možné. Navíc se tvrdé omezení má týkat i hybridních aut, kterých se zákaz původně dotknout neměl.

Termín? Začátek roku 2035.

Předseda Automobilové asociace Edmund King (pochopitelně) není z plánu vlády nadšený: "Řidiči podporují plánovaná opatření, která zvýší kvalitu vzduchu a snížení emisí, ale tento plán je velice náročný." King dodal, že zákaz prodeje aut se vládě vymstí.

Související obsah

Až zákaz začne platit, tak si Britové budou moct koupit jen elektromobily nebo vodíková vozidla. Pokud by takový zákaz začal platit už letos, týkal by se 98 procent aut.

Velká Británie není jedinou zemí, která plánuje zákaz fosilních paliv. V Norsku si lidé běžná nekoupí už v roce 2025. Od roku 2030 budou Norsko následovat další země – například Island, Izrael, Slovinsko a Nizozemí.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události