Zahraničí

Němci zpřísňují pravidla na silnicích. Za tohle budou pokuty i pětkrát vyšší!

Němci zpřísňují pravidla na silnicích. Za tohle budou pokuty i pětkrát vyšší!
Zdroj: Profimedia

Přísnější tresty pro řidiče aut, větší bezpečnost pro cyklisty, ochrana klimatu - to si od novely zákona o silničním provozu slibuje Německo. Návrh už schválila Spolková rada. Nová pravidla by měla platit co nejdříve. Za některé přestupky nově řidiči zaplatí i pětkrát vyšší pokutu.

Německá Spolková rada v pátek schválila návrh novely zákona o silničním provozu, která bude mít za následek mimo jiné i přísnější pokuty. Za nezákonné parkování na chodnících nebo cyklostezkách vzrostou tresty ze současných 15 eur na 100 eur, případně za to může řidič přijít i o jeden bod.

Za neoprávněné parkování na místě pro zdravotně postižené se pokuta zvýší ze současných 35 eur na 55 eur. Tutéž částku zaplatí i řidiči za neoprávněné parkování na parkovišti pro elektromobily. Pokud své auto odstavíte v úzké uličce nebo blízko ostré zatáčky, zaplatíte nově až 35 eur.

Dle novely se také bude přísněji trestat nevytvoření záchranné uličky nebo neoprávněné použití odstavného pruhu. Uložená pokuta se pohybuje v rozmezí od 200 do 350 eur a součástí trestu bude i zákaz řízení na jeden měsíc. Řidič může přijít také o body.

Související obsah

Nový zákon zahrnuje i poměrně bizarní tresty za předvádění se za volantem. Za působení zbytečně velkého hluku, nadměrné znečišťování kouřem z výfuku či zbytečnou jízdu sem a tam hrozí pokuta až 100 eur. Za překročení rychlosti ve městech o více než 21 km/h bude zákaz řízení na měsíc.

Součástí novely je i stanovení minimální vzdálenosti, v jaké musí auto předjet cyklistu nebo chodce a malá elektrická vozidla. Mimo město se jedná o dva metry, ve městě metr a půl.

Německá vláda rovněž plánuje zřídit cyklistické zóny, kam budou moci jezdit auta, nebudou však smět překročit rychlost 30 km/h. Provoz cyklistů navíc nebudou smět nijak ohrožovat a omezovat. "Díky naší novele budou silnice ještě bezpečnější a šetrnější ke klimatu," uvedl spolkový ministr dopravy a digitální infrastury Andreas Scheuer.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události