Doprava

U hranic se tvoří dlouhé kolony. Změňte kontroly, žádají dopravci

Řidiči kamionů stojí u hranic v dlouhých kolonách. Ty se tvoří před hraničními přechody s Německem už druhý den. Policisté totiž kontrolují a evidují každého, kdo odjíždí z republiky. Dopravci už žádají o změnu režimu na hranicích.

Dopravní komplikace na dálnici D8 podle stránek Ředitelství silnic a dálnic Dopravniinfo.cz začínají už u Lovosic. Policisté řídí provoz kamionů až ke státním hranicím tak, aby nákladní auta nestála v některém z tunelů. Řidiči tráví v kolonách dlouhé hodiny.

Stejná je situace na dálnici D5 před hraničním přechodem Rozvadov. Jak vypadala kolona kamionů na Chomutovsku u hraničního přechodu Hora Sv. Šebestiána, natočil jeden ze čtenářů TN.cz, který ji, stejně jako mnozí další řidiči osobních vozů, k nelibosti šoférů kamionů celou předjel

Komplikace jsou způsobeny souhrou hned několika faktorů. Po Velikonocích vyrážejí někteří pendleři na turnusy do zahraničí. Zároveň vláda umožnila vycestovat další skupině lidí. A část dopravců měla kamiony přes svátky doma a teď také vyjíždějí do ciziny.

Související obsah

Do toho česká policie eviduje každý vůz a každého člověka, který hranici překračuje. A to proto, aby bylo zjevné, jestli nestrávil v zahraničí více než 14 dní. A to se nelíbí sdružení dopravců Česmad Bohemia.

"Žádáme vládu o bezodkladnou změnu nového režimu hraničních kontrol, který má zajistit evidenci pohybu osob a kontrolovat, zda nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. Ve svých důsledcích ale tato plošná kontrola ohrožuje bezpečnost provozu a zvyšuje zdravotní rizika řidičů," uvedl mluvčí sdružení Martin Felix.

"Chápeme někdy nutná nestandardní opatření na hraničních přechodech. Některá se však po zavedení ukazují jako nepřiměřená a zablokují mnohdy celý region. Řidiči kamionů jsou ve svých vozidlech uvězněni zbytečně. Přínos je sporný, drtivá většina z nich se vrací domů v řádu několika dnů a 14denní pobyt nepřekračuje. Žádáme proto ministerstvo vnitra o změnu zavedených postupů, která navrátí průjezdnost na naše hraniční přechody," dodal generální tajemník Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Související obsah

Česmad také připomněl, že podle doporučení Evropské komise by překročení hranice včetně všech kontrol nemělo trvat déle než 15 minut. Řidiči ale musí v kabinách svých vozidel trávit několik hodin.

Policie je proto v úterý, kdy se na D8 poprvé objevily komplikace, naváděla na jiné hraniční přechody. "Žádáme řidiče zejména nákladních vozidel, aby s ohledem na aktuální dopravní situaci na dálnici D8 využili hraniční přechody Rumburk a Hora Sv. Šebestiána," uvedli policisté na twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události