Domácí

Zemřelo nejvíc motorkářů za 13 let. Většina v dubnu, kdy vláda omezila pohyb

Od začátku roku do konce dubna zemřelo na českých silnicích už 20 motorkářů, což je nejhorší bilance za posledních 13 let. Většina přišla o život v dubnu, v měsíci, kdy byl omezený pohyb kvůli koronavirové krizi.

Na konci dubna skončil motorkář u Měchenic ve Středočeském kraji za betonovými svodidly v uzavřeném jízdním pruhu. Zřejmě si chtěl zkrátit čekání, nebo si uzavírky nevšiml a vjel na staveniště. "Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a záchranáři mu bohužel už nemohli pomoci," informovala mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

Muž byl jedním ze 14 motocyklistů, kteří zemřeli při nehodách za jediný měsíc - v dubnu. Dalších šest přišlo o život od ledna. Jde tak o nejhorší bilanci od roku 2007 za toto období. V březnu a dubnu přitom platilo omezení pohybu kvůli pandemii koronaviru.

"Na druhé straně bylo velmi teplé a slunečné počasí, motorkáři evidentně byli, a řidiči to viděli na silnicích, ve velkých počtech, samozřejmě z toho plynuly i ty nehody," zhodnotil Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení BESIP.

Nejčastějšími příčinami nehod byla podle dopravních expertů rychlá a riskantní jízda, dále pak nepozornost nebo i nezkušenost motocyklisty. Následuje přilnavost pneumatik na silnici, která i přes teplé počasí není prý ještě dobrá.

Související obsah

"Ten asfalt, ta vozovka je ještě studená, nad čímž motorkář mnohdy nepřemýšlí, nehledě na to, že jsou tam špinavé fleky, štěrky, takže ten člověk na motorce se na to nedokáže připravit," přiblížil bývalý motocyklový závodník Lukáš Pešek.

Podle statistik byly nehorším obdobím roky 2006 až 2008. Na silnicích zemřelo každoročně více než 100 motocyklistů. Nejtragičtější byl pak rok 2007, kdy jich zemřelo 134.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události