Domácí

Dobrá zpráva pro řidiče: Ministerstvo chce nižší spotřební daň z nafty!

Dobrá zpráva pro řidiče: Ministerstvo chce nižší spotřební daň z nafty!
Zdroj: Getty Images

České řidiče zřejmě potěší návrh ministerstva dopravy na snížení spotřební daně z nafty. To má hlavně pomoci českým přepravním společnostem, aby lépe uspěly v mezinárodní konkurenci.

Ministerstvo dopravy plánuje snížení spotřební daně z nafty. "Polští dopravci, kteří ji mají o 20 procent nižší, likvidují naše kamioňáky. Situace je již neúnosná, ačkoliv se tranzit přes Českou republiku zvyšuje, naše firmy přepravují polovinu toho, co před pěti lety," sdělil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) na svém twitteru. Podle portálu Lidových novin by se mohla spotřební daň snížit až o pětinu.


Nafta i benzín jsou nyní v Česku nejlevnější za posledních 16 let, pohonné hmoty ale od května mírně podražily. "Za tento vývoj může zvýšení cen ropy na světových trzích, k němuž v důsledku omezení těžby strategické suroviny ze strany kartelu OPEC, Ruska a dalších klíčových producentů dochází od letošního května. Například kartel OPEC letos v červnu vytěžil nejnižší měsíční objem ropy od války v Zálivu roku 1991," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah


Kamioňáků se ale týká i nový balíček mobility, který schválil Evropský parlament. "Jako největší úspěch Česka a jejich spojenců lze označit úpravu jízdy takzvaného 'kolečka'. Kolečko, kdy řidič naloží zboží v České republice, odveze jej například do Španělska a na cestě zpět učiní třeba dvě různé přepravy, je právě nejčastějším byznysovým modelem českých dopravců. Podle nových pravidel se na něj nebude vztahovat povinnost vyplácet řidiči minimální mzdu země, kterou zrovna projíždí. Stejně tak u bilaterálních přeprav není tato povinnost v balíčku zahrnuta," uvedlo ministerstvo dopravy.


"Balíček se skládá ze dvou nařízení a jedné směrnice. Nařízení vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění v Úředním věstníku EU, směrnice pak jeden den po zveřejnění. K němu by mohlo dojít za čtyři až osm týdnů," doplnilo ministerstvo.

Extrémně nízké ceny paliv se začínají vracet do normálu. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události