Domácí

Novela zákona: Při předjíždění musí být mezi autem a cyklistou 1,5 metru

Vláda bude v pondělí rozhodovat o návrhu zákona, který už teď dostává do varu řidiče i cyklisty. Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) totiž navrhuje uzákonit, aby řidiči museli při předjíždění cyklisty dodržet boční odstup minimálně jeden a půl metru. Platilo by to i v případě, že je na silnici plná čára a zákaz předjíždění. To by podle expertů mohlo způsobit nebezpečné situace.

Řidiči a cyklisti. Dvě skupiny, které se na silnici často potkávají a jedna pro druhou nemá příliš pochopení. "Stává se víc a víc nehod mezi cyklisty a řidiči, je vhodný čas navrhnout takovou novelu," vyjevil poslanec Petr Dolínek.


Dolínkova novela počítá s uzákoněním vzdálenosti řidiče od cyklisty, aby byl na silnici více chráněn. Mezi autem a cyklistou by měl být prostor jeden a půl metru. "To by bylo dobrý, aby mě nesmetli," zhodnotila cyklistka. "Někdy se stane, když musíte přibrzdit a je lepší, když je kousek dál od vás," řekla další.


Nápad se ale nelíbí řidičům a skeptičtí jsou i odborníci. Podle nich by povinným dodržováním vzdálenosti od cyklisty mohly vzniknout nebezpečné situace, například pokud by proti předjíždějícímu autu jel další vůz. Podle novely by totiž řidiči bylo povoleno předjet cyklistu i přes plnou čáru a značku zákaz předjíždění.


"Mají cyklostezky, tak ať jezdí po nich," prohlásila jedna z řidiček. "Mně cyklisti na silnicích vadí," doplnila ji další. "Je dobré otevřít diskuzi. Nelíbí se nám řešení, že by přejížděl plnou čáru," vyjádřil se Tomáš Neřold z BESIPu.


Problém by prý mohl nastat i na úzkých silnicích, kde je předjíždění cyklisty už teď takřka nemožné. "Nemyslím si, že by to fungovalo v praxi, protože někde jsou ty vozovky úzké," uvedla cyklistka.

Podívejte se na reportáž TV Nova o nehodách cyklistů na silnicích:


Nedodržení vzdálenosti by policisté podle Dolínka pokutovali jen v případě nehody. Jinak by prý prohřešek bylo složité dokazovat. Například v Austrálii na to mají policisté speciální radar.

Související obsah


"Já to považuji jako další zaplevelení právního řádu, těžko vymahatelná. Vidím řešení v prevenci a stavbě cyklostezek," navrhl poslanec a člen podvýboru pro dopravu Stanislav Blaha (ODS).


"Nikdy neeliminujete nižší procento magorů za řídítky nebo za volantem, ale tohle by pomohlo tomu, že by bylo jasně dané číslo, které říká, že půl metru při předjíždění cyklisty opravdu není OK," sdělil odborník na cyklistiku Vratislav Filler.


Pravidlo povinného bočního odstupu platí v řadě evropských zemí. Například v Německu, Portugalsku, Francii nebo Nizozemsku.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události