Domácí

Požáry aut jsou stále častější! RADY, jak se při nich zachovat

Téměř denně teď řeší hasiči požáry osobních aut, která začnou hořet během jízdy. Jen během sobotního odpoledne museli hasit hned dva vozy. Na vině často bývá špatný technický stav, v pátek ale požár způsobili hlodavci, kteří poškodili kabely. Ukážeme vám, jak se správně zachovat v případě, že vám začne auto hořet.

Záběry jak z akčního filmu. Ovšem ti, kteří mají podobnou situaci za sebou, na ni nevzpomínají rádi. "Nejčastější příčiny jsou technické závady na elektroinstalaci, nebo na palivové soustavě,“ tvrdí velitel klatovské požární stanice Miroslav Marek.

Pokud zjistíte, že vám zpod kapoty uniká dým, okamžitě zastavte na bezpečném místě, vypněte motor a opusťte auto. Na rychlostní silnici je nutné si ještě v autě obléknout reflexní vestu. Poté je důležité zavolat na tísňovou linku 112, nebo 150.

Jestliže máte v autě hasicí přístroj, můžete se pokusit, pokud to situace dovoluje a není to životu nebezpečné, oheň uhasit sami. Kapotu ani dveře auta ale naplno neotevírejte. Větší přísun vzduchu totiž znamená rychlejší hoření.

Související obsah

Hasicí přístroj by řidič neměl vozit v zavazadlovém prostoru. "Šofér by ho měl mít umístěný tam, kde je pro něj nejsnadnější manipulace,“ dodal Marek.

Právě hasicí přístroj není povinný, patří pouze mezi doporučenou výbavu auta. Hasiči ale radí mít i další pomůcku. "Mám v autě řezač pásů, který je kombinovaný vlastně s rozbíjecím kladívkem,“ popisuje Marek.

Pokud jste svědkem dopravní nehody, při které nejdou otevřít dveře, použijte k rozbíti okna právě kladívko.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události