Domácí

Ojetá auta zdražují! Dovoz se letos v prvním pololetí výrazně snížil

Trh s auty se v České republice výrazně mění. Ojetých aut je nedostatek a na nová se čeká měsíce. Poptávka po ojetinách navíc roste a proto zdražují. A podle odborníků budou zdražovat i v budoucnu, a tak je podle nich právě teď nejvyšší čas na koupi ojetého vozu.

Ročně se do Česka doveze průměrně 175 tisíc ojetých vozů. Za prvních sedm měsíců tohoto roku to ale bylo o téměř 22 tisíc méně než za stejné období v minulých letech. Tyto vozy teď na českém trhu chybí.


"Výrazně klesla nabídka vozů, které můžeme vůbec vykupovat. A i tím, že se méně prodávají nové vozy, tak se ta poptávka přesouvá do ojetin," vysvětlil Stanislav Galík z AAA Auto. Na svém minimu letos byly ceny ojetin v dubnu. A to kvůli zavřeným autobazarům. Nyní je průměrná cena za ojetý automobil oproti dubnu vyšší o více než 17 tisíc korun.


"Dokud se zásobování neobnoví do původní velikosti, tak zřejmě zdražování bude přetrvávat minimálně v následující měsících," objasnil ekonom Štěpán Křeček. "Na tom vývoji cen vidíme, že levnější auta než dnes v nejbližších měsících opravdu nebudou," dodal Galík.

Související obsah


Ojetá auta se tradičně prodávají nejvíce ta tuzemská, a to především Škoda Octavia a Škoda Fabia. Ceny ojetých automobilů se zvyšují i v menších autobazarech na menších městech, jako třeba na Jihlavsku. "Nedokážu říct nějaké procento navýšení, ale zájem o auta je a auta nejsou," prohlásil majitel autobazaru Hosov Libor Trávníček.


Ojeté vozy se z Česka navíc nějakou dobu spíše vyvážely. "Díky oslabenému kurzu koruny v zahraničí bylo možné auta prodat výhodněji," přiblížil Jiří Grund z Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA). Nejvyšším tempem rostou ceny velkých automobilů a sedanů, které jsou vyhovující i pro rodinné cestovaní.
 

Marek Bruna, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události