Agresivní chování

Agresivita není jen vybržďování! Řada řidičů nezná postih za útoky na silnici

Agresivita není jen vybržďování! Řada řidičů nezná postih za útoky na silnici
Zdroj: Profimedia

Agresivity je na českých silnicích až až. Většina řidičů přitom netuší, co všechno je považováno za agresivní chování a jaké postihy za to hrozí.

Mezi projevy agresivního chování, které nejčastěji vede k dopravním nehodám, patří například překročení rychlosti, vědomé nedodržování pravidel a rizikové předjíždění.

"Agresivita je závažnou příčinnou dopravních nehod. Ti, kteří za volantem špatně kontrolují své emoce, vytvářejí více kritických situací. ohrožují tím nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu," varuje Besip.

Toto jsou projevy a motivy agresivity na českých silnicích:

A tohle jsou ty vůbec nejčastější:

Vysokou míru agresivity na českých silnicích dokazují výsledky průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK pro Českou asociaci pojišťoven:

· 88 % lidí je přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů,

· za agresivního řidiče se přitom považuje jen 5 % z nich

· 78 % řidičů při jízdě někdy překračuje povolenou rychlost, 63 % nedodržuje bezpečnou vzdálenost,

· téměř každý desátý řidič už někdy záměrně vybržďoval vozidlo za sebou,

· na myšku reagují dvě třetiny řidičů agresivně, na "lepení se na zadek auta" každý třetí řidič.

I když většina řidičů přiznává, že občas nezkrotí své emoce, podle STEM/MARK víc než tři čtvrtiny šoférů neví, jaký postih jim za agresivní chování hrozí:

Ač je ve statistikách nehodovosti evidováno za uplynulých deset let "pouze" 5535 nehod zapříčiněných agresivní a bezohlednou jízdou, agresivní chování se nepřímo podepisuje na mnoha dalších. Například v letošním roce jen do konce srpna vyhaslo na silnicích 161 životů následkem nehody způsobené nepřizpůsobením rychlosti stavu vozovky, přejetím do protisměru a nedáním přednosti automobilům proti dopravnímu značení či chodcům na přechodech.

Následky agresivity na silnicích:

"Automobil bohužel dává řidičům podobný pocit anonymity jako virtuální prostředí. Někteří řidiči mají falešnou představu, že musí vychovávat nebo trestat ostatní řidiče za jejich chování. Přitom jedna negativní akce většinou vyvolá další reakci. Agresivní konflikty dostávají do nebezpečí jak ty nejbližší, se kterými cestuji, tak i ostatní účastníky silničního provozu. Nejlepší obranou je defenzivní jízda," upozorňuje Tomáš Neřold, vedoucí oddělení Besip Ministerstva dopravy.

Spouštěčem agresivních reakcí je mnohdy chování jiných účastníků silničního provozu, a to nejen nebezpečné praktiky, jako je myškování nebo vybržďování. Více než třetina šoférů přiznává, že je "do varu" přivede pouhá pomalá jízda jiných řidičů. Agresivitu mezi řidiči často spouští pozdní řazení, nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti. Podle průzkumu STEM/MARK je nejčastějším spouštěčem agresivního chování řidiče tato silná čtyřka:

Česká asociace pojišťoven před pár dny spustila kampaň, která má na vzrůstající agresivitu na českých silnicích upozornit. Doprovází ji série videí s drsným poselstvím: Agresivita zabíjí. Více zde:
 

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události