Domácí

Pneuservisy už hlásí nápor. Někde si řidiči počkají na přezutí i dva týdny

Zájem o přezouvání na zimní pneumatiky v pneuservisech roste. A to hlavně poté, co řidiče v horských oblastech v pondělí ráno potrápil sníh na silnicích. Ochladilo se i ve zbytku republiky. Některé pneuservisy už hlásí plno a nejbližší volný termín mají až za dva týdny.

Řidiči se každoročně zajímají o volné termíny v pneuservisech právě v době, kdy se prudce změní počasí a teploty klesnou k nule. V pondělí ráno už některé silnice pokryla vrstva sněhu. Více se dočtete zde.

Mnoho majitelů aut začali okamžitě shánět volný termín pro výměnu pneumatik. Řada z nich měla ale smůlu. "Já už mám obsazeno až do konce měsíce. Teď chodí s autem na přezutí denně tak osm lidí, ale objednávek přijímám každý den zhruba 12," popsal pro TN.cz majitel autoservisu v Karlových Varech Petr Knedlík.

Související obsah

Podobná situace je i v Ostravě. "Ode dneška roste ten zájem," reagoval na čerstvou sněhovou nadílku pracovník autoservisu. "Ten hlavní nápor ještě není, ale ten, koho ten dnešní sníh vystrašil, tak už se začal objednávat, někteří už chtějí i hned přezout," upřesnil pracovník Pneuservisu Ostrava, s.r.o.

V jiných regionech je v pneuservisech zatím situace klidnější a lidé se do přezouvání příliš nehrnou. "Já si myslím, že je ještě brzy, co máme zkušenosti z minulých let, tak to lidé honí pokaždé až na poslední chvíli," uvedla zaměstnankyně JK Pneuservisu v Českém Krumlově. Výraznější zájem není ani hlavním městě. "Ve větší míře zatím lidé nechodí, občas někdo přijde, to ano. Zatím ten boom ale není, lidé reagují na počasí, podle toho se orientují," uvedl pro TN.cz pracovník Pneu, s.r.o., Praha.

Ve městech, kde zatím sněhová nadílka nehrozí, tak bude zřejmě ještě nějaký čas klid. Naopak v horských oblastech už musejí řidiči počítat s tím, že na termín v pneuservisu si budou muset delší dobu počkat.

Pozor by si měli dávat řidiči na zákon. Pokud by totiž 1. listopadu někde nasněžilo a vyrazí na letních gumách, hrozí jim pokuta.

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:


► Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.


► Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.


Pozor by si měli dávat řidiči i na dopravní značku "zimní výbava". V úsecích, kde platí, musejí mít řidiči zimní gumy od 1. listopadu i v případě, že je počasí bez sněhu nebo námrazy.

"Tato dopravní značka platí od 1. listopadu do 31. března. Pod značkou může být případně umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti," uvádí ministerstvo dopravy na svých internetových stránkách.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události