Led

VIDEO: Kus ledu letěl jako projektil! Řidič neočištěného náklaďáku ujel

Další neočištěný náklaďák v akci: Kus ledu, který se mu uvolnil ze střechy, způsobil šok řidiči protijedoucí dodávky. Dopadl totiž přímo před něj a chyběl jen kousek, aby proletěl čelním sklem. Podívejte se sami.

Šofér dodávky projížděl v úterý před půl osmou ranní po silnici I/16 mezi obcemi Slaný a Velvary, když dostal tvrdý zásah. Na přední sklo mu dopadl kus ledu, který málem proletěl dovnitř.

Led odletěl ze střechy protijedoucího náklaďáku, což dobře zachytila palubní kamera, jak můžete v úvodním videu.

"Dosud nezjištěný řidič, nezjištěného nákladního automobilu, jedoucí ve směru od obce Slaný k obci Velvary dostatečně neočistil vrchní část nákladního vozidla od ledu a námrazy, kdy kus ledu při jízdě samovolně odpadl na přední část protijedoucího vozidla Ford Transit. Tento úlomek ledu poškodil čelní sklo dodávky," popisují situaci policisté.

Ti teď pátrají po řidiči neočištěného nákladního auta, který si možná nehody ani nevšiml a z místa ujel. "Nezodpovědný řidič nákladního automobilu bezprostředně po dopravní nehodě z místa odjel, aniž by splnil zákonem dané povinnosti. Žádáme proto občany, kteří by poznali nákladní automobil na záznamu, aby kontaktovali policisty a pomohli tak zjistit totožnost výše uvedeného řidiče nákladního vozidla," vyzvala případné svědky policejní mluvčí Michaela Nováková s tím, že mohou kontaktovat dopravní policisty osobně na adrese Kladno, Havířská 632 nebo se s nimi spojit telefonicky na lince 974 873 255. Samozřejmě je možné využít i bezplatnou linku 158.

Související obsah

Škodu policisté vyčíslili na 20 tisíc korun. Řidiči dodávky se naštěstí nic nestalo. Mohlo to ale dopadnout mnohem hůře, kdyby po nárazu zazmatkoval a neudržel dodávku pod kontrolou.

Policisté proto znovu vyzývají řidiče, hlavně kamionů a nákladních aut, aby vozidla před jízdou pořádně čistili. "Důkladná očista platí i pro řidiče nákladních vozidel, dodávek, či tahačů s návěsem. Především u vozidel s plachtovou střechou hrozí na plachtě vytvoření kaluže vody, která přes noc snadno zmrzne v mohutný kus ledu," popisuje Nováková.

Když se ěkolik kilogramů vážící blok za jízdy utrhne, může způsobit vážné škody na majetku i zdraví.

Pro šoféry kamionů to ale není zase tak jednoduché - české předpisy pro bezpečnost práce jim to v podstatě znemožňují a ramp, ze kterých by šel led bezpečně odstranit, je u nás zoufalý nedostatek - více jsme o problému psali zde:

Související obsah

Pro řidiče každopádně platí povinnost odstranit sněhovou vrstvu a led z celého povrchu vozidla, včetně námrazy na sklech oken. "Nejlépe ze všech, čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř tuto odstraňte také, a to před započetím jízdy a nespoléhejte se na rychlé ofouknutí ventilátorem během jízdy. Při čistění oken opatrně uvolněte přimrzlé stěrače a i z těch námrazu odstraňte," doporučuje policie.

Jak může v zimě vypadat střecha návěsu kamionu? Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události