Trabant

GALERIE: Kultovní bakeliťák z NDR slaví. Prohlédněte si unikátní kousky

Není to sice úplně veselé výročí, přesto je to pro mnohé fanoušky legendárního vozítka důvod k oslavě: Přesně před 30 lety vyjel z výrobní linky v německém Cvikově poslední Trabant. Kultovní to auto socialistické éry, které dodnes mnozí sběratelé zbožňují a všemožně upravují. Podívejte se na originální výtvory a pošlete nám svého Trabanta, ať vám ho taky pořádně vystavíme.

Rozzuřené trsátko, naštvaný vysavač, Hitlerova pomsta, prdík, PVC Jaguár, duroplastikbomber, asfaltová bublina, dvoutaktní poklad, modrofuk, škarpolez a nebo bakeliťák. To všechno jsou přezdívky, které si vysloužil legendární Trabnat, symbol někdejší NDR s dvoudobým motorem a plastovou karosérií často proháněl i po československých silnicích.

Trabanty vyráběla automobilka Sachsenring v Cvikově, tedy v tehdejší Německé demokratické republice, která byla součástí východního bloku. První vůz tohoto typu sjel z výrobní linky 7. listopadu 1957, poslední až po změně režimu 30. dubna 1991. Mezitím automobilka vyrobila na tři miliony Trabantů 601 a předchozích verzí s minimálními vývojovými úpravami. Masovému rozšíření bakelitového autíčka se specifickým hlasitým zvukem dvoutaktu i zápachem namodralého kouře z výfuku nahrála spolehlivost a hlavně nízká cena, v ČSSR se dal Trabant 601 pořídit za necelých 40 tisíc tehdejších Kčs.

Vyráběly se i kombíky a po roce 1988 to automobilka ve spolupráci s Volkswagenem zkusila dokonce s čtyřtaktními motory. Nepomohlo to, brzy po revoluci kvůli nezájmu zákazníků výroba skončila.

Související obsah

Sběratelé a fanoušci legendárního auta si ale od té doby svoje kousky hýčkají. U jiných motoristů vyvolávaly trabanty posměch, ale postupně se kolem nich vytvořil kult. Dodnes se pořádají srazy majitelů, vznikla spousta originálních a netradičních úprav. Prohlídněte si v galerii třeba policejní, poštovní nebo vojenský trabant, kabrilolet, pick-up, limuzínu i vozítka s ostrým tuningem, v šlapací úpravě nebo s kempinkovou výbavou.

Související obsah

Pokud máte v garáži podobně unikátní kousek, pochlubte se a pošlete nám fotku na e-mail [email protected] nebo na náš facebook.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události