Auto

Nesmyslné cyklopruhy v ČR: Někde překážejí, jinde může jít i o život!

Na českých silnicích přibývá stále víc pruhů určených pouze pro cyklisty. Na mnoha místech jsou ale nevyužívané a někdy i nebezpečné. Řidiči si navíc stěžují, že se kvůli zúžení silnic tvoří kolony.

Cyklopruhy v českých městech v posledních letech rostou jako houby po dešti. Často ale vznikají na místech, kde jsou zcela nevyužívané a jen zužují prostor pro auta. A někde komplikují život i samotným cyklistům. "Když vidím někdy, jak se to kříží, tak je to vyloženě nebezpečné," myslí si jeden z dotázaných mužů. 

Mezi poměrně nebezpečná místa pro cyklisty patří například konec Rozvadovské spojky, respektive dálnice D5 u nájezdu na ulici Bucharova v Praze, kde se cyklisté po zdolání kopce ocitají v levém pruhu a musejí se tak složitě proplést mezi auty, která na křižovatku přijíždějí poměrně vysokou rychlostí.

V Pražské Libni zase vede cyklopruh po silnici i přesto, že mohou cyklisté o pár metrů dříve sjet na vedlejší stezku, která vede podél Vltavy.

Související obsah

Další podivné místo je u Hlávkova mostu. Aby se tam cyklisté dostali do svého pruhu, musejí naopak sjet z chodníku, dát přednost projíždějícím autům a přejet přes vozovku. A podobných míst je v Česku více.

"Prosazování těchto opatření má přicházet až poté, co je to projednáno s jednotlivými městskými částmi. To se mnohdy neděje," vysvětluje zastupitel hlavního města Prahy Jiří Koubek (TOP 09).

"Veškeré úpravy zasíláme na příslušný úřad městské části a bohužel se občas stane, že si to daní politici ani nepřečtou," říká náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě).

Na Plzeňské ulici v Praze nedávno cyklopruh zřídili, po stížnostech řidičů i vedení městské části už ho ale zase ruší. Podobně by to mohlo dopadnout i v německém Mnichově, redaktor tam na zbytečný cyklopruh upozornil tak, že si v něm uspořádal piknik.

Za chybně uvedenou stranickou příslušnost náměstka primátora Adama Scheinherra v reportáži se omlouváme. 

Soňa Barabášová, lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události