Zahraničí

Elektromobily můžou vzplát. Hyundai i Chevrolet svolávají tisíce aut

Elektromobily můžou vzplát. Hyundai i Chevrolet svolávají tisíce aut
Zdroj: Profimedia

Trhem s elektromobily aktuálně hýbe velká svolávací akce americké automobilky General Motors (GM). Výrobce, pod nějž patří i značka Chevrolet, varoval, že model Bolt může mít vážné potíže s baterií, které mohou skončit i požárem. O několik měsíců dřív ze stejného důvodu svolával elektromobily i Hyundai. Včetně modelu Kona, který je k mání i v Evropě.

V obou zmíněných případech jde o baterie vyrobené společností LG Chem. GM nyní oznámily, že budou od této firmy požadovat za svolání Chevroletu Bolt náhradu až ve výši jedné miliardy dolarů (necelých 22 miliard korun), píše technologický portál TechCrunch.

I v reakci na to akcie LG Chemu spadly v pondělí o 11 procent, a firma tak ztratila na hodnotě podle odhadů až 130 miliard korun. Nejde přitom o první potíže s bateriemi do elektromobilů od této firmy v poslední době.

Přibližně před půl rokem svolávala kvůli riziku požáru baterie přibližně 82 tisíc elektromobilů také automobilka Hyundai. Varování se týkalo především modelu Kona, který je k mání i v Evropě a v Česku. Těchto aut do února vzplálo podle dřívějších informací 15 – jedenáct v "domovské" Jižní Koreji, dvě v Kanadě a po jednom v Rakousku a Finsku.

Za problematické označili už dříve požáry elektromobilů i čeští hasiči. Poukázali na to, že je často velmi těžké plameny zlikvidovat a že musejí používat speciální techniky a postupy.

Připomeňte si náročné hašení elektromobilů v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události