Domácí

Přezouvání neodkládejte. Některé pneumatiky nebudou, jiné zdražují

S ochlazením a blížícím se 1. listopadem mají čím dál více práce pneuservisy. Řidičům přitom hrozí, že si nebudou moci koupit nové pneumatiky. Výrobcům chybějí suroviny a tak je možné, že některé značky nebo rozměry nebude možné vůbec sehnat. Navíc i pneumatiky výrazně zdražují.

Řidič bez zimních pneumatik nesmí na silnici od 1. listopadu, pokud je na ní souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Jenže už mrzne a podle expertů jsou zimní pneumatiky už teď nutností. Přezout doporučují, když teplota klesne konstantně pod 7 °C. Čekací lhůta je v tuto chvíli v řadě pneuservisů až několik dní.

"Ročně přezujeme kolem 3500 až 4000 aut. V tuto chvíli začíná sezóna, takže přezouváme kolem 30 aut denně. V největší špičce dokážeme přezouvat 56 aut," řekl majitel pneuservisu Petr Hynek.

Řidiči si ovšem letos za pneumatiky připlatí. "Pneumatiky zdražují, nebo lépe řečeno budou zdražovat, o šest až osm procent. Řidiči letos utratí v průměru 6500 korun ročně," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​A navíc některé typy ani nemusí sehnat. "Již dnes nám nejsou výrobci schopni některé dodávkové pneumatiky dodat dřív než do listopadu. U pneumatik pro osobní vozy a SUV očekávám, že vypadnou a budou nějakou dobu nedostupné," varuje ředitel eshopu s pneumatikami Vojtěch Schwangmaier.

V Evropě chybí pneumatiky dovážené z Číny i materiály na jejich výrobu. "Je nedostatek chemikálií pro výrobu pneumatik. A navíc zdražuje kaučuk, takže také ocel zdražuje v důsledku otevření ekonomiky po pandemií," vysvětlil Kovanda.

Ročně se v České republice prodají zhruba čtyři miliony nových pneumatik. Trendem poslední doby jsou ty celoroční. Odborníci z nich ale nadšení nejsou. "Zkušenost je taková, že ty pneumatiky se rychle sjíždějí. A vlastnosti ani na suchu, ani na zimu nejsou nijak extra dobré," řekl spolumajitel autoservisu Petr Jasa.

Zdražování má pokračovat i v příštích letech, jenže nakupování pneumatik do zásoby podle odborníků také není řešení. Jejich životnost při správném skladování je totiž jen zhruba pět let.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události