Ekonomika

Češi kvůli vysokým cenám AdBlue jezdí za hranice. Nejméně platí v Polsku

Nedostatek příměsi do naftových motorů AdBlue a obří zájem o ni raketově vyšponoval její cenu. Přitom v okolních zemích je výrazně levnější. Například v Německu i o více než polovinu, v Polsku se dá sehnat dokonce okolo 10 korun za litr. Některé české čerpací stanice přitom kapalinu, bez které novější naftová vozidla nemohou jezdit, prodávají i za více než 100 korun.

Na čerpací stanici v saském Heidenau, asi 30 kilometrů od českých hranic, koupíte pětilitrový kanystr aditiva AdBlue za 15 eur (v přepočtu 375 korun). U konkurence je kapalina výrazně levnější.

V Německu se dá koupit 10litrové balení AdBlue za 500 korun, což znamená, že je tam o polovinu levnější. "Litr prodáváme za 50 korun. Z Česka sem pro aditivum jezdí více řidičů, hlavně kamioňáků," sdělila prodavačka.

Oproti Česku je to výrazný rozdíl. Kdo hledá, najde ale ještě levnější nabídky. Na čerpací stanici jen o kilometr dál seženete to samé balení o 130 korun levněji, tedy za 375 korun. "Všimly jsme si, že sem jezdí o něco víc řidičů z Česka. AdBlue máme dostatek, na zdražování to zatím nevypadá," popsaly prodavačky.

Související obsah

​Kdo to nemá daleko do Polska, může ušetřit ještě víc. Močovina nutná pro snižování emisí naftových motorů je tam za čtyři zloté, tedy za 24 korun. A čerpací stanice tam nestačí doplňovat. Dva tisíce litrů na některých místech zmizí během jediného dne.

V Česku za litr často zaplatíte i více než 100 korun. "Prodejní cena kolem 70 až 80 korun, dokonce i víc, je už hodně přitažená za vlasy. Čerpací stanice si tam marži dávají extrémně velkou," upozornil Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů ČR.

Velcí evropští výrobci jako třeba slovenské Duslo Šaľa sice kvůli vysokým nákladům omezili výrobu, přesto prý do Česka proudí stejné množství kapaliny jako dřív. Při vysoké poptávce ale dochází v logistice dodávek k časovému zpoždění. Vyšší cena prý ale zároveň brzdí paniku a další zbytečné vykupování kapaliny do zásoby. Cena močoviny by prý měla s opadnutím poptávky začít zase klesat.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události