Domácí

Podle policie přibylo mrtvých motorkářů. Doplácejí na stále stejné chyby

Přestože se letos stalo přibližně stejně dopravních nehod jako za stejné období vloni, počet mrtvých na silnicích klesl o 14. Tím ale pozitivní statistika končí. Policisté evidují například výrazný nárůst mrtvých motorkářů. Je to prý kvůli podcenění schopností a nepřiměřené rychlosti.

Celoevropský průzkum odhalil, že Češi jsou národem požitkářským, alespoň co se jízdy na motorce týká. "Česko je v čele pelotonu těch, kteří chtějí jezdit na motorce, protože je to baví. Nemusím, ale chci. Motorka je významný volnočasový prvek zábavy," uvedl dopravní expert Roman Budský.

Jenže silniční nadupaný stroj láká k rychlé jízdě. Právě nepřiměřená rychlost naprosto dominuje v příčinách tragických nehod. "Motorkářů letos zemřelo 64, což je v porovnání s loňským rokem výrazný nárůst," upozornil policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Související obsah

​Konkrétně zahynulo na silnicích o 16 motorkářů víc než vloni a navíc nehodu nepřežili ani jejich dva spolujezdci. Přitom ještě v červenci byly počty zemřelých motorkářů loni a letos srovnatelné. "Letošek byl celkem příznivý z hlediska klimatických podmínek," vysvětlil Budský.

Posledním motorkářem, který nedobrovolně rozšířil statistiku, byl 46letý muž v sobotu odpoledne v Jaroměři. Na silném stroji nevydržel jet padesátkou v koloně a na plné čáře začal předjíždět. "V tom okamžiku narazil do odbočující dodávky," popsala policejní mluvčí Iva Kormošová.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že celá čtvrtina tragických nehod motorkářů se stane v podzimních měsících, od září do listopadu. Vzhledem k tomu, že po tomto víkendu to podle meteorologů vypadá na konec pěkného počasí, motorkáři už zřejmě vyjížďky omezí.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události