Domácí

Přibývá řidičů, kteří od nehody ujedou! Jen letos jich bylo téměř 13 tisíc

V Česku přibývá řidičů, kteří ujíždějí z místa havárie. Za prvních devět měsíců roku evidovali policisté takových případů téměř 13 tisíc. Je to prakticky každá šestá dopravní nehoda. Loni při nich zemřelo nejméně pět lidí. Letos už je jich víc. Poslední smrtelná nehoda, od které viník ujel, se stala v úterý v Praze.

Usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí první pomoci. Tyto dva trestné činy podle policistů spáchal mladík, který v úterý večer srazil u tramvajové zastávky chodce a ujel. "Šel nějaký kluk a z druhé strany jelo rychle auto a srazilo ho. Nechal ho tam ležet," popsal svědek nehody.

Zranění bylo tak vážné, že chodec nakonec zemřel. Policie ještě během večera vypátrala auto, řidič se pět hodin po nehodě přišel udat sám. "Hrozí mu až šestiletý pobyt za mřížemi, muž je nyní umístěn v policejní cele," řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Související obsah

Jen za prvních devět měsíců letos zemřelo na silnicích pět lidí, kterým viník nehody nepomohl. Je to stejný počet jako za celý loňský rok. V Česku podle statistik viník ujede od každé šesté nehody. "Jsou to lidé emocionálně ploší a mají právní důvod. Jsou pod vlivem alkoholu, drogy, mají vyslovený zákaz řízení," vysvětlil dopravní expert Roman Budský. "Únik je jedna z reakcí na zátěž a u nich je to útěk před zodpovědností," uvedl psycholog Jan Lašek.

Průměrný čas dojezdu sanitky na místo události je kolem osmi minut, život oběti tak velmi často závisí právě na viníkovi nehody nebo na případných svědcích. "Pokud se v prvních minutách nebo desítkách vteřin takto zraněný člověk nedočká první pomoci, může to pro něj mít fatální důsledky," doplnil mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák.

Zastavení krvácení, zprůchodnění dýchacích cest, případně masáž srdce. To jsou bezodkladné úkony první pomoci. A když si nevíte rady, stačí zavolat 155, dispečer vás bude instruovat, než dorazí sanitka.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události