Auto

Vláda chce zpoplatnit dalších 400 km silnic. Kamiony by platily mýto. MAPA

V Česku se kromě nových úseků dálnic zpoplatní i dalších téměř 400 kilometrů silnic prvních tříd. Stát tím chce přimět řidiče kamionů, aby se přestali vyhýbat placeným úsekům dálnic. Do rozpočtu by to mělo přinést zhruba 400 milionů korun. Dopravci už ale avizovali, že to výrazně zdraží přepravu a stoupnou i ceny převáženého zboží.

Mýto by se mělo nově platit například na stokilometrovém úseku silnice z Mladé Boleslavi přes Mělník do Řevničova na Rakovnicku. Další zpoplatněnou silnicí by měla být i 85 kilometrů dlouhá trasa z Jihlavy na Znojmo až k hraničnímu přechodu v Hatích.

Půjde o celkem pět úseků silnic prvních tříd o délce téměř 400 kilometrů. Podle ministerstva o to požádali hejtmani krajů.

Zdroj: TV Nova

​"Došlé připomínky ministerstvo analyzovalo a po jednání s Asociací krajů navrhuje rozšířit současných 1087 kilometrů o dalších 380 kilometrů nově zpoplatněných silnic první třídy. Od rozšíření zpoplatnění si slibujeme především to, že tranzitní doprava nebude upřednostňovat nezpoplatněné silnice na úkor zpoplatněných," uvedl pro TV Nova Filip Medelský z ministerstva dopravy.

Peníze z mýta prý poslouží k výstavbě nových silnic.

"Je jasné, že těch 400 milionů, které má mýto na silnicích nižších tříd vynést, se musí promítnout do ceny dopravy a později do ostatního zboží. Ty ceny jsou nyní velmi turbulentní, ať už je to třeba desetinásobné zdražení ad blue, tak neustále rostoucí cena nafty, cena práce. Takže ta doprava, její cena poroste taky," varuje mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Martin Felix.

S plánem na zpoplatnění souhlasí i kandidát na ministra dopravy Ivan Adamec. Nelíbí se mu ale načasování. "Ano, chápu, že dopravci se brání tím, že se to promítne do konečné ceny zboží, nicméně do budoucna se stejně to mýto bude platit skoro všude. Otázka je, jestli je to v tento okamžik správně v době krize, kdy nám rostou ceny energií, zboží. Jestli je to pro naše občany správně, ale to je věc podkladů, které já v tuto chvíli nemám," řekl Adamec (ODS).

Návrh je zatím v připomínkovém řízení. Zda a kdy se zavede, rozhodne až nová vláda. Zatím se hovoří o polovině příštího roku.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události