Zahraničí

Maďarsko zastropuje ceny benzínu a nafty. Pomůže to ekonomice, míní vláda

Maďarsko zastropuje ceny benzínu a nafty. Pomůže to ekonomice, míní vláda
Zdroj: isifa.com

Maďarsko od příštího týdne zastropuje ceny pohonných hmot. Opatření má platit tři měsíce. Důvodem je výrazný růst cen benzínu a nafty.

Šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás ve čtvrtek oznámil, že od pondělí 15. listopadu bude v zemi zastropovaná cena benzínu s oktanovým číslem 95 a nafty na 480 forintech za litr, což je podle pátečního kurzu 33,12 korun.

"Věřím, že nastavení cenového stropu pomůže ekonomice a může také pomoci snížit inflaci," uvedl Gulyás. Doplnil, že ceny benzínu za poslední rok prudce vzrostly, ale celkově jsou pohonné hmoty v Maďarsku šest až sedmé nejlevnější v Evropské unii.

Související obsah

​Rozhodnutí o maximálních možných cenách benzínu platí na tři měsíce. K podobnému kroku jako Maďaři již v říjnu přistoupilo Chorvatsko, které zastropovalo ceny pohonných hmot na jeden měsíc.

Podle maďarského portálu nepszava.hu ale opatření těžce dopadne na provozovatele benzínových pump. Jeden z majitelů benzinky, který se pro portál vyjádřil, bude mít při maximální možné ceně 480 foritnů marži asi 10 až 20 forintů, v přepočtu je to méně než koruna a 50 haléřů. Přičemž by potřeboval alespoň 50 forintů, tedy asi tři koruny 50 haléřů, aby mohl zaplatit zaměstnancům a pokrýt chod firmy. Pokud by tedy benzín a nafta dále zdražovaly, zvažuje, že skončí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události