Domácí

Česko si připomíná oběti nehod. V těchto krajích zemřelo nejvíc lidí

U památníku obětí dopravních nehod na pražském Chodově a na dalších místech v Česku si budou moci lidé v neděli připomenout památku svých blízkých, kteří přišli o život při tragických srážkách na silnicích. Podobné události budou probíhat všude po světě. Obětí nehod je každý rok více než 1,2 milionu. Jen na českých silnicích letos zemřelo do konce října už přes 380 lidí.

V neděli 21. listopadu si svět připomíná oběti dopravních nehod. Den vzpomínky na lidi, kteří přišli o život při dopravních nehodách, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) na třetí neděli v listopadu. WHO uvádí, že v důsledku dopravních nehod celosvětově umírá ročně 1,2 milionu lidí a dalších 50 milionů se zraní. V České republice zemřelo na silnicích do konce října více než 380 lidí.

"Tento den nám připomíná, že nejde o abstraktní statistiku. Každé číslo představuje lidský život, ztrátu nejbližších lidí, mámy, táty, sourozence, dítěte… Málokdo vnímá, jak drastickým a dlouhodobým zásahem do života celé rodiny je úmrtí nebo těžké zranění způsobené dopravní nehodou. Jak říkají protagonisté dokumentu 13 minut mapujícího příběhy pěti vážných dopravních nehod: Osudná chyba trvá jednu vteřinu. Následky si oběti i viníci nesou celý život," říká vedoucí oddělení BESIP (bezpečnost silničního provozu) ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Od ledna do října 2021 zemřelo v Česku v důsledku dopravních nehod 384 lidí, dalších 1 372 se jich těžce zranilo. V obou sledovaných statistikách se jedná o historicky nejnižší hodnoty. BESIP ale upozorňuje, že v jarních měsících letošního roku přispěla k menšímu počtu obětí nehod i omezení související s pandemií covidu-19.

Vysoká rychlost jako hlavní problém

Letošní světový den obětí dopravních nehod klade důraz na snižování rychlosti. Právě nižší rychlost má podle WHO potenciál zabránit mnoha úmrtím a vážným zraněním. "V důsledku nepřiměřené rychlosti bylo v ČR v uplynulých 10 měsících letošního roku usmrceno 145 a těžce zraněno 408 osob. S 38% podílem na usmrcených a 30% podílem na těžce zraněných tak stále tato příčina patří v uvedeném kontextu k nejčastějším,“ vysvětluje Neřold.

Umírají i chodci, cyklisté či motorkáři

O život však přicházejí nejen lidé v autech, ale také motorkáři, chodci nebo cyklisté. Letos tato skupina lidí tvořila 47 % všech obětí. V uplynulých 10 měsících zemřelo 79 motorkářů (meziročně o 19 lidí více), 61 chodců (historicky nejméně, meziročně o 5 méně) a 39 cyklistů.

Tři nejhorší kraje podle obětí nehod

Pokud jde o krajské srovnání, nejvíce mrtvých (58) i těžce zraněných (225) připadá na Středočeský kraj. Následují kraje Jihočeský (42 obětí) a Jihomoravský (37). Naopak nejméně lidí při nehodách zemřelo v krajích Karlovarském (11), Libereckém (15), Pardubickém (15) a v Praze (15).

Vzpomínkové akce

Hlavním tématem letošní vzpomínkové akce je přehnaná rychlost. A právě na tu letos cílí i kampaň BESIP a jeho partnerů s názvem Zpomal, dokud není skutečně pozdě. Součástí kampaně je dokument Víta Klusáka 13 minut nebo řada kontaktních akcí kampaně, kterých BESIP uspořádal během roku na tři stovky.

V ČR tradici vzpomínkových akcí na oběti dopravních nehod zahájilo již v roce 2004 České sdružení obětí dopravních nehod (ČSODN). Letos se v součinnosti s ČSODN opět konají vzpomínkové akce na několika místech České republiky.

"V neděli 21.11. proběhnou ekumenické bohoslužby, které začnou v 15 hodin hned na dvou místech republiky: v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v evangelickém kostele sv. Prokopa v Letovicích," informuje ČSODN.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události