Autoservis

Pozor na tyto levné hevery! Auto se na vás může zřítit, varuje ČOI

Pozor na tyto levné hevery! Auto se na vás může zřítit, varuje ČOI
Zdroj: Compass CZ

Česká obchodní inspekce zakázala prodej levných ručních heverů značky Compass. Není totiž dostatečně pevný a může se deformovat, takže se zvednuté auto zřítí. ČOI tak nařídila stažení výrobku z trhu. Ještě v pátek byl ale k dostání třeba na e-shopu Datartu.

Levný ruční nůžkový hever, který se dá pořídit za necelou pětistovku, má unést 1 500 kilogramů. Podle výrobce má robustní tělo a kvalitní závitovou tyč odolávající vysokému zatížení heveru. Dovozce uvádí, že zvedák splňuje příslušné směrnice a normy.

Jenomže ČOI zjistila něco jiného. "Z důvodu nedostatečné konstrukční pevnosti může dojít k deformaci zvedáku a následnému zřícení vozidla," uvedla Česká obchodní inspekce a "uložila zákaz distribuce výrobku a stažení výrobku z trhu."

Konkrétně jde o automobilový ruční nůžkový zvedák značky Compass, typ: ST-105, nosnost max. 1 500 kg, min. zdvih 10 cm, max. zdvih 38 cm, rok výroby: 2020, označení CE. Výrobcem je čínský Foshan Shunde Shili Automotive Accessories, dovozcem Compass CZ ze středočeských Nehvizd.

Zdroj: Compass CZ

​Hever s trapézovým šroubem má jednotlivé části lisovány z plechu s odnímatelnou klikou. Přes informace ČOI o stahování z trhu ho třeba ještě v pátek nabízel e-shop Datartu za 469 korun, ihned k odeslání.

Zdroj: Datart.cz

​Zákazníci, kteří už hever pořídili, jsou podle recenzí zatím spokojení. Podle ČOI by si ale měli dát pozor. "Pokud se bude osoba obsluhující zvedák nacházet v bezprostřední blízkosti vozidla, může dojít ke zranění," varuje inspekce.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události