Zahraničí

Velké srovnání cen pohonných hmot. Nejdražší je palivo v Německu

Čím více na západ, tím dražší pohonné hmoty. Tak by se dala shrnout situace s cenami paliv v sousedních zemích. Nejdražší je Německo, nejlevnější Slovensko a Polsko. Rozdíl na litru paliva je až 15 korun. Důvodem jsou nejen regulace ceny ze strany vlád jednotlivých zemí, ale také kurz koruny vůči euru.

Jestli jste si mysleli, že dražší pohonné hmoty než Česko nikdo na světě nemá, pak raději nejezděte do Německa. Tam se ceny blíží 60 korunám za litr. Třeba v německém Heidenau kousek od českých hranic stojí litr nafty v přepočtu 55 korun.

Jenže v Německu je průměrná mzda 95 tisíc měsíčně. V Česku skoro třikrát méně. Ceny paliv tam proto příliš neřeší. Zatím se proto neuvažuje ani o regulacích. "Na východě Evropy je ta situace dramatičtější, protože vzhledem k nízkým mzdám jsou ceny opravdu neakceptovatelně vysoké," sdělil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

A to je příklad třeba Polska nebo Slovenska. Polsko snížilo daň z paliva z 23 na pouhých 8 procent. Ceny tam jsou proto asi jako u nás, než se začalo extrémně zdražovat.

Také na Slovensku se zdražovalo, přesto se ceny nevyšplhaly tak vysoko jako v Česku. Litr stojí přibližně 39 korun. "Tam je to lepší především díky tomu, že se platí eurem. Zatímco česká koruna vůči dolaru, v kterém se obchoduje ropa, oslabovala velmi intenzivně, euro vůči dolaru oslabovalo méně. Proto ceny na těchto trzích jsou příznivější," vysvětlil Křeček.

Potvrzují to záběry z Rakouska. Tam se dá natankovat o pár korun levněji. Litr paliva je stále přibližně za 45 korun. Nejlevnější je momentálně paradoxně palivo na Ukrajině, litr tam stojí jen lehce nad 30 korun.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události