Domácí

Ruská invaze a covid v Číně zdraží pneumatiky. Řidiči si připlatí až o 25 %

Ruská invaze a covid v Číně zdraží pneumatiky. Řidiči si připlatí až o 25 %
Pneumatiky | Zdroj: TV Nova

Řidiče zřejmě čeká rekordní zdražení pneumatik. Kvůli válce na Ukrajině totiž výrobci nemohou odebírat z Ruska saze, které jsou jednou ze základních surovin potřebných k výrobě. Zdražuje i další základní surovina - kaučuk. Může za to i zhoršující se covidová epidemie v Číně.

Kvůli válce na Ukrajině zdražuje celá řada věcí a mezi nimi jsou i pneumatiky. Výrobci totiž obvykle odebírají saze z Ruska, kde se dají koupit velmi levně. Kvůli sankcím a odvetným opatřením Ruska musí ale musí nyní vybírat z dodavatelů, kteří jsou povětšinou dražší. Saze se při výrobě užívají jako plnivo do kaučuku, zvyšují odolnost a prodlužují životnost pneumatik.

Nejde ale o jediný důvod zdražování pneumatik. V Číně kvůli šíření covidu vázne výroba a zdražuje i thajský kaučuk. Od začátku ruské invaze narostla jeho cena o polovinu. A to kvůli problémům s logistikou v Číně.

Související obsah

"Pneumatiky zatím meziročně zdražují o 10 až 11 procent. Sada celoročních nebo letních pneu vyjde průměrně na 7 908 korun. V příštích měsících je třeba počítat se zrychlením zdražování. Cenový nárůst bude v pásmu od 20 do 25 procent. Hrozí dokonce nedostatek zejména některých druhů pneu," uvedl ekonom Lukáš Kovanda s odvoláním na data ze serveru Pneumatiky.cz

Válka vyšponovala i ceny paliv. Řidičům však může být útěchou, že jejich cena začala v polovině března opět klesat. Za měsíc stačila průměrná cena za Natural 95 klesnout o pětikorunu. Vyplývá to ze statistiky CCS.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události