Auto

Dostavba jednoho z hlavních tahů z Prahy v ohrožení. Zdražil materiál

Dostavba dálnice D4, která má propojit Prahu a jihočeský Písek, by se mohla brzy zadrhnout. Může za to dramatický růst cen stavebního materiálu, energií a pohonných hmot. Sdružení firem nemůže už nasmlouvanou cenu za dálnici státu navýšit. Teď budou s ministrem dopravy hledat cestu, jak se s obrovským nárůstem cen vypořádat.

Stavba jednoho ze dvou hlavních tahů z Prahy do Rakouska je v ohrožení. Soukromé firmy totiž podepsaly smlouvu na dostavbu 32 kilometrů dlouhé nové dálnice a modernizaci 16 kilometrů stávajících úseků v době, kdy byly ceny základních stavebních surovin o desítky procent nižší.

"Je například velký nedostatek stavební oceli, která se prodává oproti loňskému roku za mnohonásobně vyšší ceny," vysvětlil mluvčí stavební firmy Metrostav Infrastructure Michal Jurman.

"Na podzim a v zimě začneme stavět mosty a bude potřeba železo, zatím dojednáváme kontrakty mimo území Ruské federace a Ukrajiny," uvedl předseda představenstva a generální ředitel EUROVIA CS Martin Borovka.

Související obsah

Na novém úseku má vzniknout celkem 56 přemostění. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je míč na straně podnikatelů. "Přínosem PPP projektů pro Českou republiku je to, že veškerá rizika financování přenášíme právě na soukromý sektor, ten se s tím bude muset vypořádat," přiblížil Kupka.

Dálnice se sice státu neprodraží, ale je otázkou, zda stavební firmy nebo jejich subdodavatelé ze společného projektu nakonec nevystoupí. Obě strany se proto snaží najít způsob, jak se blížícímu stavebnímu debaklu vyhnout.

Související obsah

"Prostřednictvím Sdružení silnic se snažíme o této bezprecedentní situaci jednat s představiteli ministerstva dopravy," řekl Jurman. "My samozřejmě hledáme i na celostátní úrovni řešení pro ty nejdramatičtější nárůsty komodit," dodal Kupka.

Nové dálnici by měla ustoupit i skála nedaleko Milína u Příbrami. S odstřelem horniny by se mělo začít v průběhu června. Stát má konsorciu firem za stavbu, zprovoznění a následných 24 let údržby dálnice zaplatit 19 miliard korun. Splácet začne v letech 2024 a 2025, a to v korunách a eurech. Poslední splátka bude v roce 2048.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události