Domácí

Velký podvod s auty. Řada Čechů se nachytala a přišla o peníze

Pražští kriminalisté ve spolupráci s rumunskými kolegy vystopovali a zadrželi podvodníky, kteří poslední tři roky cílili na zájemce o automobily. Prostřednictvím inzerátů na českých bazarových serverech připravili o statisíce korun desítky důvěřivých lidí. Celková škoda dosahuje bezmála 40 milionů korun.

Pětice podvodníků o sobě dala pražským kriminalistům poprvé vědět v roce 2019. "V České republice jsme začali registrovat případy, kdy poškození byli podvedeni ve chvíli, kdy si chtěli koupit vozidlo a zareagovali na inzerát, který byl umístěný na českých bazarových serverech. Vždy se jednalo o vozidla, která byla prodávána někde v Evropě, mimo území České republiky," uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.

Prodejce s kupujícím vždy zprvu komunikoval pouze přes e-mail, vozidlo kupujícímu patřičně vychválil a slíbil, že ho nechá dovézt do České republiky přepravní společností. Poté se telefonicky ozvala podvodnice, která tvrdila, že je vůz již na hranicích, ale nastal problém s celníky. Nechala si poslat jako zálohu peníze, zpravidla šlo o částku okolo půl milionu korun. Jakmile důvěřivý kupec peníze podvodníkům v dobré víře poslal, vše skončilo. Již se mu nikdy nikdo neozval.

Stopy pražské kriminalisty zavedly až do Rumunska, kde se nacházel hlavní organizátor celého podvodu. S nekalými obchody mu pomáhali čtyři společníci, z toho dva byli v České republice. Na dopadení skupiny se zaměřil speciální tým, složený z českých i rumunských policistů, který vznikl pod záštitou evropské vládní agentury Eurojust.

Související obsah

​Detektivové pracovali tři roky, než se jim podařilo dostat k hlavnímu pachateli. "Nacházel se v zahraničí, podařilo se ho lokalizovat a posléze zadržet. Díky kvalitní spolupráci obou stran kriminalisté zadrželi celkem pět osob," uvedl Hrdina. "K uniknutí před spravedlností jim nepomohl ani fakt, že ke komunikaci používali pouze dobíjecí SIM karty, které měnili i několikrát denně," dodal.

V průběhu celé akce strážci zákona provedli v obou zemích dohromady 17 domovních prohlídek. Přišli na to, že za nepoctivě vydělané peníze z fiktivních inzerátů si pachatelé pořizovali nemovitosti, pozemky i luxusní auta. "Všechen tento majetek v hodnotě bezmála 16 milionů korun jim kriminalisté zajistili," objasnil mluvčí. Ze trestný čin podvod nyní hrozí všem podezřelým až desetiletý pobyt za mřížemi.

Policie vyzývá všechny nakupující přes internet, aby vždy dbali zvýšené opatrnosti, a hlavně nikdy neplatili dopředu za něco, co nikdy neviděli. "Taková nerozvážnost vás během chvíle může připravit o hodně peněz," upozornil Hrdina s tím, že na konci tohoto konkrétního případu je bezmála 200 poškozených a škoda ve výši téměř 40 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události