Zahraničí

Nejistota spalovacích motorů. V Evropské unii se aktuálně bojuje o jejich budoucnost

V Evropské unii se bojuje o budoucnost spalovacích motorů. Ministři životního prostředí členských států celý den jednali o návrzích z ekologického balíčku, které mají dosáhnout klimaticky neutrální Evropy. Zástupci některých zemí přišli na jednání s tím, že by zákaz spalovacích motorů chtěli posunout alespoň o pět let.

Od roku 2035 zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory. Vize Evropské unie, která ale narazila u ministrů členských států. Na odpor se postavil i jeden z tahounů dosavadní zelené politiky Německo. To v minulém týdnu bylo striktně proti, v úterý se rozhodlo jít cestou slovíčkaření.

"Zastupujeme názor spolkové vlády, která na jedné straně podporuje silnou redukci produkce CO2 v oblasti dopravy a na druhé straně chce zajistit otevřenost technologiím. S komisí budeme diskutovat o tom, jak s těmito body do budoucna naložit," uvedla ministryně životního prostředí Německa Steffi Lemkeová.

Související obsah

Itálie, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko prosazují aspoň pětiletý odklad. "Pro nás je to určitě uchování slovenských pozic v CO2 standardech pro spalovací motory. Myslíme si, že je prostor na trochu větší posun, než je současný návrh," řekl státní tajemník ministerstva životního prostředí Slovenska Michal Kiča.

Podle českého předsedy vlády Petra Fialy (ODS) není cestou dát spalovacím motorům definitivní červenou. Spíše než zákaz Česká republika prý prosazuje omezení výroby. "Rozhodně se budeme velmi prát za emise CO2 z aut," souhlasí ministryně životního prostředí České republiky Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Podle Evropské komise je stěžejní rok 2035 proto, že auta mají průměrnou životnost patnáct let. Jedině tak je tedy možné dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, což má balíček Fit for 55 za cíl.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události