Domácí

Muži z jihu Čech shořel v garáži elektromobil. Proč hořel, bude zkoumat výrobce

Muži z jihu Čech shořel v garáži elektromobil. Proč hořel, bude zkoumat výrobce
Ohořelý elektromobil | Zdroj: Jiří Štěcha

K historicky prvnímu požáru elektromobilu v Jihočeském kraji vyjížděli v ranních hodinách hasiči. Příčinou byla pravděpodobně závada auta, které bylo zaparkované v garáži rodinného domu v Dyníně. Díky včasnému ohlášení a zásahu hasičů se naštěstí nikomu nic nestalo a požár poničil jen garáž.

"V pondělí 27. června v brzkých ranních hodinách byl na tísňovou linku Operačního a informačního střediska HZS Jihočeského kraje nahlášen požár garáže rodinného domu v obci Dynín. Požár byl ohlášen hned třemi oznamovateli, kteří se shodli na požáru garáže, ve které je osobní auto a motorka. Další podstatnou informací bylo, že se jedná o elektromobil, který byl připojen na napájení. Když hasiči provedli prvotní průzkum na místě požáru, velitel zásahu podal upřesňující zprávu. Potvrdil požár elektromobilu uvnitř garáže, která je stavebně přímo napojená na rodinný dům," uvedli jihočeští hasiči.

O svůj nepříjemný zážitek se s redakcí TN.cz podělil přímo majitel elektromobilu. "Ráno jsem vstával brzo, protože jsem měl jet služebně do Slovinska, a když jsem byl v kuchyni, tak padla hrozná rána. Protože ještě nebylo vidět, tak jsem si myslel, že přišla bouřka, pak jsem zjistil, že je všude klid, tak jsem se vrátil ke svým přípravám na cestu," prozradil TN.cz Jiří Štěcha, majitel elektromobilu.

Související obsah

To, že rána souvisí s jeho elektromobilem, zjistil pan Štěcha, až když vešel do garáže, kde měl auto zaparkované. "Otevřel jsem garáž a tam začínalo to auto hořet. Zabouchl jsem tedy dveře od garáže, protože z auta už stoupal dým, shodil jsem jističe s chráničkou a probudil jsem dceru s přítelem, kteří u mě zrovna spali, a ti vyběhli ven a zavolali hasiče," pokračoval nešťastný majitel.

"Jelikož se jednalo o automobil s elektrickým pohonem, vyžádal si velitel zásahu na místo další posilovou jednotku, a to speciální kontejner určený právě na hašení elektromobilů. Přes Národní operační a informační středisko HZS ČR byl povolán kontejner ze stanice Mladá Boleslav," napsali hasiči s tím, že kontejner zatím nevyužili, protože pravidelné měření teploty vraku ukazuje, že teplota stále klesá.

Související obsah

Příčina požáru zatím není jasná, ale podle majitele hořet začalo až po nabíjení auta. "Jezdí to sem kontrolovat každých pět hodin a asi za dva dny si to bude moc značka Peugeot odtáhnout. Každopádně bude asi dlouho trvat, než se zjistí příčiny požáru. Oni si odmontovali nabíječku a tu zkoumají, stejně jako pak budou zkoumat i baterku. Zjistil jsem ale, že má dcera to dobíjela přes aplikaci a 15 minut před tím výbuchem to auto bylo plně nabito a skončilo nabíjení, takže do toho žádný proud nešel. To dokazuje i to, že nebyly shozené jističe, které jsem z bezpečnostních důvodů shodil pak já, takže musela bouchnout baterka," řekl.

"Myslel jsem si, že by bylo dobré informovat lidi o tom, co se může stát, protože kdybych tohle věděl, tak bych si to určitě do garáže nepostavil. Měli jsme hlavně štěstí, že jsem byl vzhůru, protože my už jsme se hlavně nemuseli probudit," dodal.

Foto ohořelého elektromobilu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události