Domácí

Policie chystá na prázdniny velké kontroly na silnicích. Řekla, kdy potkáte hlídky

Policie ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámila, kdy budou během prázdnin probíhat největší kontroly na silnicích. Mimo řidičů aut apelovala i na motorkáře a cyklisty, kteří jsou nejzranitelnějšími skupinami v silničním provozu. Jejich zbytečnému úmrtí se totiž dá často jednoduše zabránit.

Začínající letní prázdniny znamenají zvýšenou pohotovost i pro policisty. Ti budou na silnicích více vidět a chystají řadu speciálních kontrol. Budou zaměřené různě, převážně však na rychlost. Ta podle ředitele služby dopravní policie Jiřího Zlého z dlouhodobého hlediska stála za více než 40 procenty úmrtí na silnicích v Česku.

Největší prázdninové policejní akce by se měly konat již ve čtvrtek, dále pak v pátek 1. července, ve středu 6. července a v neděli 10. července. Jejich konec by pak měl být o víkendu od 26. do 28. srpna.

Mimo ně se budou odehrávat i tři velké akce zaměřené na rychlost. První se bude konat 29. července, další pak 8. a 12. srpna. Policisté pak posílí svou přítomnost na hlavních tazích k 2. a 15. červenci a 5., 19. a 31. srpnu.

Související obsah

"Další dopravně-bezpečnostní akce jsou plánovány na úrovni jednotlivých krajských ředitelství," uvedl první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch. V každém regionu by měly být jiné. K tomu se chystají i dvě kontroly nákladní a autobusové dopravy, a to 21. a 22. července.

Policie se navíc chystá zahájit kampaň zaměřenou na vzdělávání motorkářů. Hlavně proto, že motorkáři a cyklisté jsou jedni z nejohroženějších v provozu. Například z 27 usmrcených cyklistů nad 55 let jich celých 20 nemělo nasazenou přilbu.

Během loňských letních prázdnin zemřelo na silnicích 20 lidí na motorkách, 40 v osobních autech, sedm v náklaďácích, 14 na kole a 16 chodců. Na vině bylo v 23 případech nepřizpůsobení rychlosti, devětkrát nedostatečné věnování se řízení a přejetí do protisměru.

Podívejte se na záznam z tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události