Domácí

Nejkritičtější období na silnících! Na začátku prázdnin zemře nejvíce lidí

První třetina července patří na našich silnicích tradičně mezi nejrizikovější období. Podle statistických průměrů se na začátku prázdnin při nehodách těžce zraní nebo zemře mnohem víc lidí než po zbytek roku. A potvrzuje se to i letos.

První třetinu července zakončila smrtelná nehoda u Podůlšan nedaleko Lázní Bohdaneč. V neděli v podvečer tam 68letý muž narazil do kapličky, nehodu nepřežil. "Měl soudně vyslovený zákaz řízení," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Za prvních 10 dnů prázdnin to byla už 15. oběť. "Je to statisticky nekritičtější období roku," má jasno mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související obsah

"Během těchto dvou měsíců je mrtvých statisticky víc o 35 procent. U těžce zraněných je to o 55 procent víc než zbývajících 10 měsíců v roce," podotkl dopravní expert Roman Budský.

Za posledních pět let zemřelo na našich silnicích začátkem července už 81 lidí. Třeba v roce 2020 by podle červencového průměru za celý rok zemřelo namísto 460 lidí o 380 víc. Jedinou výjimkou za poslední roky byl loňský začátek prázdnin. Paradoxně k tomu přispěla covidová opatření, kdy na silnicích nebyl tak velký provoz.

Denní průměr zemřelých při nehodách začátkem července výrazně převyšuje zbytek roku. Před dvěma lety byl denní průměr úmrtí jeden a čtvrt člověka, v prvních deseti dnech července to ale tehdy bylo o více než jednoho zemřelého denně víc.

Související obsah

"Rychle se zaplní silnice. Je to zátěž, vedro, dlouhá jízda, může to být nezkušenost s dlouhou jízdou. To všechno pak vede člověka k tomu, že může udělat fatální chyby," vysvětlil psycholog Jan Lašek.

Každoročně o prázdninách se snaží neúprosnou statistiku změnit stovky policistů v terénu. Dopravně bezpečností akce jsou na denním pořádku. Jenže policisté očekávají i odpovědnost od řidičů. Je nutné, aby nepřeceňovali své síly a nehazardovali se svými a cizími životy.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události