Domácí

K parkovnému i lístek na MHD zdarma. V Plzni to má odlehčit dopravě

V Plzni na Borech vzniklo nové záchytné parkoviště, které má odlehčit dopravě v centru města. A parkovací lístek tam platí jako celodenní jízdenka na městskou hromadnou dopravu.

Západočeská metropole se rozhodla bojovat s opakujícími se dopravními zácpami v centru města. Řidiči mohou nyní přijet na nové P+R parkoviště v Dobřanské ulici na Borech. Za parkování tu zaplatí 60 korun na den. Za tyto peníze ale získají i další benefit. Na parkovací lístek potom mohou cestovat hromadnou dopravou celý den.

"Řidiči, kteří mají na Plzeňské kartě nahrané nějaké předplatné nebo mají oprávnění k bezplatné přepravě, tak ti zaplatí za parkování pouze 20 korun," prozradila Radka Žáková, mluvčí Správy veřejného statku města Plzně.

Související obsah

Pokud bude někdo chtít nechat na parkovišti P+R auto i přes noc, musí si připravit dalších 100 korun. "Vzhledem k tomu, že ve špičce město přejet trvá třeba někdy i hodinu a půl, tak je to fakt dobré," pochvalují si řidiči.

V dalších městech to vypadá následovně: V Českých Budějovicích mohou řidiči svá auta odstavit na P+R parkovišti v Jírovcově ulici. V ceně parkovacího lístku pak mají i jízdné na autobus do centra a zpět. V Praze je parkování tohoto typu rozděleno do tří zón, čím blíže k centru, tím více zaplatíte. Lístek na MHD ale v ceně nemáte.

Související obsah

"Systém parkovišť Park and Ride funguje v Praze již desítky let. Tento systém byl zaveden z toho důvodu, aby se odlehčilo centrum města," řekla mluvčí Technické správy komunikací Praha Barbora Lišková. Náměstek primátora zodpovědný za dopravu Adam Scheinherr (za Praha sobě) upozorňuje, že Praha vloni na Černém mostě otevřela nový parkovací dům.

Pokud se parkovací systém v Plzni osvědčí, počítají s dalšími záchytnými parkovišti, konkrétně v lokalitách Bolevec a na Světovaru.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události