Domácí

Příští rok přibude jen 25 kilometrů dálnic, další už 100. Stát na ně přidá peníze

Vláda chce radikálně zvýšit tempo výstavby dálnic. Kompletní síť chce mít hotovou do 10 let. Kabinet na poslední chvíli ministerstvu dopravy do rozpočtu na příští rok přidal téměř 30 miliard korun. Na výstavbu infrastruktury má jít rekordních 150 miliard korun.

I navzdory rekordnímu rozpočtu si řidiči příští rok nových kilometrů dálnic moc neužijí, bude jich jen 25. A to na D7, D3 a D48. Ještě letos by se pak řidiči mohli projet po nových zhruba 15 kilometrech na D35 a po obchvatu Frýdku-Místku.

Že je to málo, přiznává i Ředitelství silnici a dálnic České republiky (ŘSD). "Rok 2024 by měl být výrazně úspěšnější. Tam bychom měli zprovoznit až 100 kilometrů," nastínil generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Související obsah

Půjde hlavně o D4, kde by se mělo otevřít skoro 32 nových kilometrů. Jde ale o soukromou dálnici. V režii ŘSD se v roce 2024 otevře 21 nových kilometrů na dálnici D55 a také úseky na dálnicích D3 a D6.

Úseky dálnic s plánovaným otevřením v roce 2023

Velké investice ale v příštím roce půjdou zejména do zahájení nových staveb. V původním návrhu rozpočtu na to ale peníze chyběly. "Kdyby to byl ten snížený rozpočet, tak bychom mohli pokrýt jen to, co máme rozestavěno. Nebyli bychom schopni zahájit žádné nové stavby," doplnil Mátl.

V roce 2023 se začne se stavbou zhruba desítky nových úseků, a to na dálnici D1, tam půjde historicky o vůbec poslední úsek, a pak na dálnicích D35, D11, D6, D7 a D3. Klíčová je hlavně dálnice D3, která má spojit jih a východ země. I v tomto případě mají peníze navíc v rozpočtu pomoci.

Dálniční úseky, které se začnou stavět v roce 2023 | Zdroj: TV Nova

"To, že budou k dispozici finanční prostředky, znamená, že můžeme směřovat k dokončení celé té jihočeské části do roku 2025," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Související obsah

Další prioritou je příprava dostavby Pražského okruhu. Tam by se mělo podle ŘSD začít stavět do dvou let. Letos na výstavbu a přípravu dálnic z rozpočtu půjde zhruba 20 miliard, tedy asi třetina rozpočtu ŘSD.

V roce 2023 bude ŘSD hospodařit s celkem 65 miliardami korun. V následujících letech by chtělo ale rozpočet až 100 miliard právě kvůli zvyšujícímu se tempu výstavby.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události