Zahraničí

Aktivisté se na výstavě aut přilepili ke sporťákům Ferrari a polili je barvou

Aktivisté se na výstavě aut přilepili ke sporťákům Ferrari a polili je barvou
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pařížský autosalon narušili aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), kteří protestovali proti výrobě osobních aut. Přilepili se ke třem vystaveným vozům Ferrari a polili je černou barvou.

Jedenáct aktivistů, kteří narušili výstavu aut, v pátek večer zatkla pařížská policie. Vadilo jim, že automobilový průmysl propaguje osobní automobily na úkor hromadné dopravy, upozornil deník Daily Mail.

Napochodovali ke třem červeným sporťákům značky Ferrari, čtyři z nich si sedli na zem a k autům se přilepili. Další polili vozy černou barvou a drželi transparent s nápisem "světové sebezničení", kterým naráželi na oficiální název Pařížského autosalonu –⁠ Mondial de l'automobile de Paris, česky Světová výstava automobilů v Paříži.

"Aktivisté odmítají znečišťující průmysl, který se snaží vyčistit svou image pomocí zelených vozidel, ale pokračuje v propagování osobních aut jako dopravy budoucnosti," napsala skupina na twitteru.

Zároveň žádá, aby automobilky přestaly dělat reklamy na osobní vozidla a pomohly ke zlepšení hromadné dopravy. Propagace osobáků je podle nich v době vysokých cen elektřiny i pohonných hmot absurdní. Baterie v elektromobilech jsou navíc podle nich vyrobeny z materiálů, jejichž získávání stojí lidské životy a způsobuje znečišťování.

Související obsah

Trojice Ferrari, které aktivisté poškodili, se přitom na výstavě objevila za charitativním účelem, uvedl francouzský deník Le Figaro. Spolu s dalšími 13 vozy je zapůjčil soukromý sběratel a výtěžek ze vstupného půjde na podporu handicapovaných a jejich rodin.

V posledních měsících znásobila různá hnutí své akce po celé západní Evropě. Chtějí odsoudit nečinnost vlád a průmyslu při řešení klimatické krize. Nedávno se například aktivisté ze Scientist Rebellion (Vzpoura vědců) přilepili k podlaze v německém muzeu v expozici automobilky Porsche, odkud je až po 41 hodinách vyvedla policie.

Auto, které se dá řídit ze všech sedadel. Češi vyvinuli unikátní systém:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události