Domácí

Za jak dlouho Češi našetří na ojeté auto? Na průměrnou oktávku za 4 roky a 8 měsíců

Za jak dlouho Češi našetří na ojeté auto? Na průměrnou oktávku za 4 roky a 8 měsíců
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

Minimálně čtyři z pěti českých domácností (82 %) měsíčně ušetří alespoň 10 % svého platu. Pokud si tedy v budoucnu chtějí pořídit ojetý automobil, neměly by na něj šetřit více než 5 let. Průměrnou Škodu Octavia si zvládne Čech přivézt domů za čtyři roky a osm měsíců.

Střední hodnota ceny ojetého automobilu na českém trhu je aktuálně 194 900 korun a už několik měsíců významně nekolísá, ukazuje pravidelná analýza sekundárního automobilového trhu, kterou provádí provozovatel sítě autocenter AAA, společnost Aures Holdings.

Průměrná hrubá mzda podle Českého statistického úřadu dosáhla ve třetím letošním čtvrtletí hodnoty 39 858 korun, což je o 2 295 korun (6,1 %) víc než ve stejném období předchozího roku.

Čistá průměrná mzda pak bez daňových úlev činí 32 059 korun. Jak snadno, nebo těžko mohou české domácnosti našetřit na průměrný ojetý vůz?

Pětině domácností zůstane po zaplacení všech měsíčních účtů 35–50 % jejich výplaty. 17 % lidí zbude na účtu 10–20 %, dalším 17 % 20–35 %, a dalším 17 % dokonce 50 %. Jedna pětina Čechů musí vyjít pouze s 10 % z jejich příjmů, a 9 % domácností dokonce s 5 procenty.

Související obsah

​Data vyplývají z každoroční zprávy společnosti Intrum Czech založené na průzkumu, který je souběžně prováděn ve 24 zemích v Evropě. A podle Intrum Czech minimálně 82 % Čechů měsíčně dokáže ušetřit alespoň 10 % své výplaty, což je částka, se kterou se pro nákup ojetého vozu dá "pracovat".

Při úspoře ve výši alespoň 10 % svého platu (3 206 korun) tak šetří průměrný Čech na průměrnou ojetinu 60,7 měsíce, tedy cca 5 let.

Nejčastěji nabízenou ojetinou na našem trhu je pak Škoda Octavia a cenovým medián u tohoto modelu je 180 500 korun. V případě totožné měsíční úspory 3 206 korun by si tak průměrný Čech dokázal pořídit průměrnou "oktávku" za cca 56,3 měsíce, tedy za čtyři roky a osm měsíců.

Související obsah

​"V dnešních dnech, kdy jsou auta na českém trhu stále nedostatkovým zbožím, jsou stále více vnímána i jako investice. Zejména ojeté automobily si zachovávají svou hodnotu mnohem intenzivněji, než tomu bylo před začátkem krize," podotýká šéfka Aures Holdings Karolína Topolová."Dá se spíše předpokládat, že ceny aut půjdou v příštím roce nahoru, a proto již teď evidujeme rostoucí zájem o nákup vozů ještě před zdražením. Chybějící finanční prostředky stále více zákazníků doplňuje úvěrem," popisuje současný trh.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události