Ekonomika

Ceny pohonných hmot klesají. Jsou nejlacinější od začátku invaze na Ukrajině

Řidiči se mohou radovat, ceny pohonných hmot v Česku opět klesly. Natural 95 je nejlacinější za posledních 11 měsíců, nafta stojí nejméně od konce února. Za pokles ceny paliv může silná koruna a uvolňování koronavirových opatření v Číně.

Pohonné hmoty zlevňují vytrvale už od poloviny října. Cena benzinu za poslední týden klesla o 26 haléřů na 36 korun a 14 haléřů. Cena nafty klesla o 17 haléřů na 37 korun a 69 haléřů.

"Jsem samozřejmě ráda. Tankuji vždy tam, kde je to nejlevnější," přiznala jedna ze řidiček. "Jezdím tak málo, že mi ceny pohonných hmot nevadí," přiznal další z oslovených řidičů.

Související obsah

"Za mě je to parádní cena," radoval se další z lidí, kteří jezdí automobilem. Jiní v tom však vidí jen prostor pro opětovné zhoršení. "Po 1. lednu to půjde zase nahoru, když zavřou kohoutky s ropou, že" vyjádřil obavy šofér.

Nejlevněji mohou řidiči natankovat v Karlovarském kraji, kde je průměrná cena za litr benzinu vyjde na 35 korun a 51 haléřů. Nejnižší cena nafty je v Ústeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 37 korun a 27 haléřů. Nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze, kde za litr benzinu zaplatí průměrně řidiči 37 korun a 37 haléřů a za litr nafty průměrně 38 korun a 78 haléřů.

Související obsah

Ceny paliv dělají Čechům radost a levněji už nenatankují ani u našich sousedů. Například v Chalupkách nedaleko Ostravy stojí litr naturalu přibližně 44 korun a nafta je za 40 korun. V Německu zhruba 30 kilometrů od hranic zase štáb TV Nova na stojanech našel ceny benzinu i nafty kolem 42 korun za litr.

Související obsah

Ceny paliv vyšplhaly letos na svá maxima. Natural 95 byl nejdražší na přelomu července a srpna, cena nafty dosáhla maxima v březnu. Podle ekonomů ovšem můžeme očekávat, že pohonné hmoty už zlevňovat nebudou a naopak podraží. 

"Máme je rekordně nízké, nahrává nám řada pozitivních vlivů, ty do budoucna pravděpodobně vyprchají a cena ropy se vrátí tam, kde byla a znamená to nárůst ceny," vysvětlil ekonom Vladimír Pikora. Růst cen pohonných hmot by mohla ovlivnit i nejistá situace ohledně dodávek z ruského ropovodu Družba.

eska, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události