Domácí

Silné mrazy poškodily řadu silnic v Česku. Jejich kvalita je v rámci EU podprůměrná

Silné mrazy z poloviny prosince přidělaly práci silničářům. Na mnoha komunikacích v Česku se vytvořily hluboké výmoly, které mohou snadno poškodit auto. Silničáři už začali s opravami, jsou ale závislí na příznivém počasí.

Zima je teprve na začátku a na silnicích se po velkých mrazech objevují trhliny. Z nich potom vznikají výmoly. Například na obchvatu Opavy jsou téměř půl metru dlouhé. O výmolech se řidiči mezi sebou informují také na webových stránkách vymoly.cz, na které motoristé posílají fotky a místa výmolů v Česku.

"A to všechno může pomoci silničářům, nebo za to odpovědným lidem, aby o to rychleji mohli vyjet problém vyřešit," uvedl zakladatel projektu Výmoly.cz Petr Čaník.

Jedny z největších jsou podle portálu v Praze v ulici Psohlavců. Jsou metr dlouhé a 10 centimetrů hluboké. Například v Ostravě je jich téměř 100. V odbočovacím pruhu, který vede na hlavní cestu z Frýdku-Místku do Ostravy, reportér TV Nova na 100 metrech napočítal pět výmolů.

Související obsah

Řidiče na ně upozorňuje i dopravní značka. "Bez těch děr, kdyby to bylo, tak by to bylo lepší," má jasno jeden z oslovených šoférů. "To se dá očekávat po zimě," myslí si další.

Silničáři výmoly opravují kdykoliv, kdy jim to dovolí počasí. "Zatím vyjížděli pracovníci za opravami výtluků do terénu třikrát. To proto, že nesmí nejenom mrznout, ale ani pršet," vysvětlila mluvčí Ostravských komunikací Eva Kijonková.

Hluboké výmoly mohou auto pořádně poškodit. "Může dojít k poškození nápravy, potom ty opravy vycházejí řádově v částkách 5 000 korun a výš," přiblížil automechanik Petr Luzar.

Kvalita silnic v Česku je v Evropské unii (EU) podle zprávy Světového ekonomického fóra podprůměrná. Předběhlo nás Polsko, Maďarsko i Slovensko. První příčky patří Nizozemsku a Rakousku. Naopak nejméně kvalitní cesty jsou v Rumunsku.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události