Domácí

Mladé uchazeče o řidičák čeká náročná podmínka. Budou potřebovat mentory

Vládní novela zákona o silničním provozu přináší mnohé novinky. Například kromě zkoušky potřebné k získání řidičáku od 17 let budou muset mladí řidiči splnit další náročnou podmínku. Musí sehnat zkušeného řidiče, který na ně bude při řízení dohlížet a nesmí při tom být pod vlivem návykových látek. V opačném případě by mu hrozila pokuta.

Řidičský průkaz už od 17, ale pouze za přítomnosti zkušeného mentora. S tím počítá vládní novela zákona o silničním provozu, která už míří do sněmovny.

"Myslím, že je to dobrý nápad, když by to bylo s rodičem, který je rozumný," myslí si jeden z mladých řidičů. Jenže rodiče, kteří se těší na to, že budou mít odvoz z večírků, mají smůlu. Stejně jako řidič nesmí být ani mentor pod vlivem alkoholu a drog.

"Někdo, kdo vozí tatínka pravidelně třeba z hospody, protože on je pod vlivem alkoholu a přeci nepůjde pěšky. To by se náramně vymstilo především právě tomu mentorovi, který by porušil důležitou povinnost," upozornil dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

Po silniční kontrole by tak policisté mohli provést dechovou zkoušku a udělit pokutu i spolujezdci. K mentorství se vážou i další přísné podmínky. "Mentor musí mít řidičské oprávnění delší než deset let a zároveň musí být z hlediska dopravních přestupků bezúhonný. Nesmí mít žádný zápis na bodovém kontě řidiče," prozradil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Po splnění podmínek budou mentoři zapsaní do registru řidičů. Na jednoho 17letého řidiče mají připadat maximálně čtyři mentoři. 

Podle některých expertů by mělo být posuzování mentorů přísnější. "Představa, že někdo, kdo sice má deset let řidičský průkaz, nedopustil se něčeho formálně, ale přesto patří třeba mezi agresivní řidiče, bude vychovávat novou generaci nových agresivních řidičů, to nám připadá absurdní," poznamenal dopravní expert Igor Sirota.

Ministerstvo dopravy si od řidičáku od 17 let, který funguje už třeba na Slovensku, v Německu či Rakousku, slibuje hlavně větší bezpečnost na silnicích.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události