Domácí

Problémové benzinky. Přehled, kde loni prodávali nekvalitní palivo

Problémové benzinky. Přehled, kde loni prodávali nekvalitní palivo
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Na základě informací od České obchodní inspekce (ČOI) sestavila redakce TN.cz přehled čerpacích stanic, které si v loňském roce vysloužily pokutu za špatnou kvalitu paliva. Odhalených hříšníků bylo celkem pět.

Celkem pětice čerpacích stanic si v loňském roce vysloužila pokutu od České obchodní inspekce. Po jedné pokutované stanici měly Jihočeský, Liberecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. 

Jihočeský kraj

V Jihočeském kraji pokutovala ČOI čerpací stanici Pletka v Kamenném Újezdě na Českobudějovicku. Benzinka dostala pokutu ve výši 80 000 Kč za to, že prodávala nekvalitní benzin Natural 95. Benzin byl podle inspekce málo těkavý, což způsobuje vyšší spotřebu a horší startování při nízkých teplotách.

Liberecký kraj

Další problematickou benzinkou byla čerpací stanice SILKOM ve Frýdlantu. I ta prodávala nevyhovující Natural 95 a problémem byla rovněž těkavost, tentokrát ale příliš vysoká. Takovýto benzin více zahřívá motor a zhoršuje emise. Pumpa dostala pokutu 65 000 Kč.

Související obsah

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji měla problém čerpací stanice AGRO Žamberk v Nekoři na Orlickoústecku. Prodávala nekvalitní zkapalněný ropný plyn neboli LPG. Palivo obsahovalo nadlimitní množství síry. Ta jednak zvyšuje znečištění, jednak může urychlovat korozi. Za tento přečin ČOI vyměřila pokutu 60 000 Kč.

Moravskoslezský kraj

Chybovala i čerpací stanice VENA v Brušperku na Frýdecko-Místecku. Její nafta měla o 10 °C nižší teplotu vznícení, než povoluje norma. To bývá většinou způsobeno přítomností lehčích uhlovodíků, například benzinu. Takové příměsi pak naftu "naředí" a způsobují vyšší opotřebení motoru. Možná i proto čerpací stanice dostala pokutu 110 000 Kč.

Olomoucký kraj

Poslední vloni pokutovanou benzinkou byla čerpací stanice v průmyslové zóně v Hranicích na Přerovsku. Zde byl opět problém s vysokou těkavostí Naturalu 95, která překračovala normy skoro o 25 %. Za tento prohřešek firma ADR LOGISTIK dostala pokutu 180 000 Kč.

Seznam čerpacích stanic s nejakostním palivem | Zdroj: ČOI/ TN.CZ

​Nekvalitní palivo trápí jezdce. Riskují život a vyřadí je benzin, zlobí se šéf týmu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události