Ekonomika

Čekání na nová auta se zkrátí, budou ale stále dražší

Český automobilový průmysl se stále ještě nedostal na před covidová čísla. Ale situace se zlepšuje. Meziročně se produkce aut zvedla o čtvrtinu. Jenže přetrvávají problémy například s čipy nebo některými dodavateli. Automobilky dostává do problémů i válka na Ukrajině a požadavky na elektromobilitu. Přesto všechno by prý už letos mohli zákazníci na nový vůz čekat kratší dobu než teď.

Dozvuky covidu, nedostatek čipů a v neposlední řadě válka na Ukrajině, to jsou problémy, se kterými se už řadu měsíců potýkají automobilky v Česku.

Škodovka loni přišla kvůli ukončení aktivit v Rusku o zhruba 17 miliard korun. "Navzdory mnoha výzvám skupina Škoda Auto group dokázala navýšit své výnosy oproti roku 2021 o devatenáct procent," uvedl Christian Schenk, člen představenstva Škoda Auto.

Loni bylo v České republice celkem vyrobeno skoro milion a čtvrt nových osobních aut. O 10 procent víc než v roce předchozím. "Pokud jde o ten objem výroby, tak i v letošním roce za ty první dva měsíce vyrábíme dokonce o něco více, než jsem měli v plánu," řekl mluvčí Hyundai Petr Michník.

Související obsah

"Letošní rok by měl být podle odhadů Toyoty prodejně výrazně lepší než rok 2022 díky očekávanému zlepšení v dodávkách čipů a dalších dílů," věří Toyota.

Někteří subdodavatelé ale mají problém. Automobilky jim prodlužují dobu splatnosti faktur. "Je to také tím ohrožuje, že mají technologie nakoupené, na leasingy, mají spoustu investic. Ty splatnosti se pohybují řádově mezi 120 až 150 dny," konstatoval generální ředitel HP trend Arnošt Gregořica.

To může způsobit konec některých menších dodavatelů a díly by tak znovu mohly chybět. Problémem je prý také snaha o co největší elektrifikaci.

"To, že se snaží jednotlivé vlády buď prostřednictvím Evropské unie, nebo i samy, tlačit stále více na ekologičtější zdroje dopravy, může znamenat, že ta zátěž pro ty tradiční výrobce automobilů se spalovacími motory bude neustále stoupat a to se samozřejmě promítne i v jejich hospodářských výsledcích," varoval ekonom David Marek.

Související obsah

Automobilky straší třeba připravovaná emisní norma Euro 7. Zákazníci by kvůli ní mohli přijít i o oblíbené modely škodovky, jako je třeba Fabia nebo Scala. "Kvůli Euro 7 by se škodovce tyhle modely tolik prodražily, že by je s největší pravděpodobností přestala úplně vyrábět," domnívá se Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

"Pro koncového zákazníka současná situace znamená, že na automobil bude čekat o něco méně než třeba v loňském roce, u některých modelů to bylo více než rok, ale na druhou stranu musí počítat s tím, že v dalších letech budou automobily jenom dražší a dražší," uvedl ekonom Petr Dufek.

Automobilový průmysl je pro českou ekonomiku tím nejdůležitějším. Obstarává zhruba 10 procent českého HDP a zaměstnává kolem 180 tisíc zaměstnanců.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události