Zahraničí

Norma Euro 7 čelí kritice ministrů a v některých částech odporuje fyzice

V Evropské unii pokračuje boj o novou emisní normu Euro 7. Tématem se ve čtvrtek zabývali unijní ministři dopravy. Celkem sedm zemí včetně České republiky se pustilo do boje za to, aby norma nebyla tak přísná. Příliš ambiciózní, likvidační pro automobilový průmysl a bez požadovaných dopadů na životní prostředí. Tak častují chystaná pravidla jejich odpůrci z řad členských států.

Proti nové normě brojí také český ministr dopravy Martin Kupka. "Euro 7 představuje střelbu do vlastních nohou pro celou Evropskou unii. Ta shoda je téměř úplná například v oblasti nerealistických termínů, které zahrnuje ten původní návrh," říká Kupka.

Český ministr je ale po jednání s evropskými kolegy optimistický. K odpůrcům přísných pravidel patří i Slovensko. "Žádali jsme, aby uplatňování této normy bylo méně ambiciózní v čase. Tedy ne v tom, co obsahuje," uvádí slovenský ministr dopravy Pavol Lančarič.

Související obsah

​Kromě toho, že má norma začít platit už v roce 2025, jejím kritikům vadí, že měření emisí by se mělo nově vztahovat také na oděry z pneumatik a brzd. A některé pasáže ustanovení prý dokonce odporují fyzice. Například to, aby auta měla stejné emise se zahřátým motorem jako při startu.

"Peníze, které půjdou na Euro 7, jsou spíše zapotřebí na investice do vývoje uhlíkově neutrálních motorů a měli bychom se vyvarovat další zátěže pro automobilky," vysvětluje německý ministr dopravy Volker Wissing.

Česká republika se do boje proti Euru 7 pustila společně se zmíněným Slovenskem. A také s Bulharskem Maďarskem, Polskem, Rumunskem, Itálií a Francií. Kromě politiků připravovaná pravidla kritizují i zástupci automobilového průmyslu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události