Domácí

Řidiči v centru Prahy nejspíš zaplatí 200 korun. Má to zklidnit dopravu

Za cestu do centra Prahy by od nového roku mohli dát nerezidenti 200 korun. Opatření má zklidnit dopravu v Praze 1, jenže starostové z okolí se bojí, že se auta přesunou k nim.

Zpoplatněný vjezd do centra má zajistit vyhláška, kterou už mají třeba v Karlových Varech. Omezení se má týkat především Malé Strany a části Starého Města, a to zejména v blízkosti vltavských břehů.

"Je zjevné, že to omezuje skutečně jen ten průjezd podél Vltavy, takže zásadním způsobem to ovlivní tranzitní dopravu, ale jinak vjezd do města dramaticky ovlivněn nebude," prohlásila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Průjezd by měl vyjít na 200 korun za 24 hodin. Měsíčně pak na 2 000 a roční poplatek by podle radnice Prahy 1 měl stát přes 20 000 korun. "Jednání dosud nejsou uzavřená, není ani dosud zafixovaný seznam ulic," poznamenal náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

Se stavěním závor se nepočítá, vše mají hlídat kamery, které budou snímat poznávací značky aut. Jejich majitelům pak datovou schránkou nebo dopisem přijde příkaz k úhradě poplatku.

Zpoplatněný vjezd do centra města by byl navíc i mezinárodně vymahatelný, v současné době totiž Praha na nezaplaceném parkování turistů tratí statisíce ročně. Opatření se ale nelíbí starostům městských částí, se kterými Praha 1 sousedí. 

"Není možné, aby veškeré objízdné trasy šly přes tyto městské části, Praha 1 udělala populistický krok a zavřela pouze svoje centrum," řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

"Jsou k tomu zpracované dopravní modely a z těch jasně vyplývá, že žádná apokalypsa nenastane," reagoval Hřib. 

Související obsah

"Není to nic neobvyklého. Jedním z prvních měst, která to zavedla, byl Londýn. Dnes už to nikoho nevzrušuje," myslí si mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.

"Nejprve dostavme okruhy, teprve potom změřme situaci, pak je možné klidně i uzavírat některé ulice," uvedl předseda hnutí Motoristé sobě Petr Macinka. 

"Někdy je to tady úplné peklo. Někdy sem člověk potřebuje zajet, vezete třeba nemocného člena rodiny, tak nevím, jestli by na to byly třeba výjimky nějaké," upozornil jeden z obyvatel Prahy 1. 

A právě ty Praha 1 už chystá. Platit by neměli třeba návštěvníci nemocnice nebo integrovaný záchranný systém. Vjezd do centra chce městská část zpoplatnit už od ledna příštího roku.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události