Zajímavosti

Firma začíná testovat produkt budoucnosti. Vyvinula létající auto

Už za dva roky by se ve vzduchu mohla prohánět první létající auta. Americká firma Alef totiž dostala povolení na silniční a letecké testy pro své elektrické létající auto. Říká mu pracovně "Model A" a jeho pořizovací cena by se měla v přepočtu pohybovat okolo 6,5 milionu korun.

Scenáristé filmu Blade Runner z roku 1982 předpovídali, že létající auta ovládnou naši planetu v roce 2019. Zase tak moc se nespletli. Fantazie o létajících vozech, nad kterými žasne nejeden milovník sci-fi, se totiž možná brzy stane realitou.

První bychom mohli ve vzduchu potkat už v roce 2025. Americká společnost Alef brzy začne testovat plně elektrické létající auto. Federální úřad pro letectví právě schválil letecké testy, se kterými chce firma začít do konce roku.

"Pokud vím, tak nikdy v historii nic takového ještě neexistovalo. Je to plně funkční auto. Vypadá jako auto, parkuje jako auto, je plně vybavené. K tomu všemu ale může vzlétnout," řekl výkonný ředitel firmy Alef Aeronautics Jim Dukhovny.

Související obsah

Vůz má ve své karoserii zabudované vrtule a kabina vozu se v letovém režimu může otočit o 90 stupňů. Při letu tak automobil připomíná dvouplošník.

Auto, které pojme pouze dva lidi, bude stát v přepočtu asi 6,5 milionu korun. Ovšem zájemci už se zapisují na seznam čekatelů. "Potřebujeme teď projít testovacím obdobím, abychom si byli jisti, že je vše bezpečné. Také samozřejmě chceme zaujmout a náš projekt představit ve velkém," dodal Dukhovny.

Létající vůz podle výrobce zvládne ujet po silnicích asi 320 kilometrů a bez problému se vejde do garáže. Současně bude schopný doletět až do vzdálenosti téměř 180 kilometrů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události