Domácí

Autoškoly zdražují měsíc co měsíc. Přibývá žáků s žádostí o splátky

Autoškoly jsou opět dražší. Ceny za řidičský průkaz pro osobní auto už běžně překračují hranici 20 tisíc korun. Každý rok se do autoškoly hlásí asi 100 tisíc lidí, nejčastěji mladí kolem 18 let. A mezi nimi přibývá těch, pro které je už cenově nedostupná.

Honza je student střední školy v Ústí nad Labem. Měl tu výhodu, že si řidičák mohl udělat přímo ve škole a se slevou. Jenže ceny kurzů se už tři roky zvyšují téměř každý měsíc. "Zvýšily se ceny, tak jsem musel počkat a došetřit si. Když jsem se o to zajímal, tak to bylo kolem desítky a pak šly ty ceny nahoru," popsal.

A není v tom sám. Mnoho jiných žadatelů si kurzy pořizuje na splátky, protože zaplatit najednou 20 tisíc si dovolit nemohou. "Zvyšuje se zájem o výcvik na splátky. Jeden ze tří žáků má autoškolu na splátky. Tři, čtyři, pět tisíc lidi nosí, protože chápeme, že ten řidičák je drahý," řekl majitel autoškoly v Ústí nad Labem Tomáš Javorský.

"Někdy se stane, že některý žák peníze nemá v průběhu kurzu, tak musíme počkat, než to doplatí," podělil se o zkušenost další majitel jedné z ústeckých autoškol Tomáš Buchl.

Vývoj ceny kurzovného v autoškole (skupina B)
Vývoj ceny kurzovného v autoškole (skupina B) | Zdroj: TV Nova

​Před 30 lety stál řidičák 2 000 korun. Pak už ale jeho cena rostla, nejvíce v posledních třech letech. Ani současné ceny nevydrží dlouho. "Cenu za základní kurz máme 17 tisíc korun, ale budeme letos ještě zdražovat minimálně na 18, možná 19 tisíc korun," prohlásil Javorský.

Například v Praze jsou ale ceny běžně okolo 22 až 25 tisíc. Ušetřit se dá u některých autoškol tím, že se kurz protáhne až na půl roku. Běžná délka jsou tři měsíce. Naopak rychlokurz během měsíce autoškolu prodraží až o 5 000 korun.

Související obsah

​"Zemí, kde by se dal řidičský průkaz udělat pod 1 000 euro (tedy asi 24 tisíc korun, pozn. red.), je minimum a jsou to spíše země balkánského charakteru," okomentoval předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Přestože jsou autoškoly v Česku dražší, ve srovnání se sousedními zeměmi patří zatím k nejlevnějším. Například na Slovensku či v Polsku je cena srovnatelná, ale třeba v Německu autoškola vyjde v přepočtu nejméně na 50 tisíc korun.

Ceny autoškoly v zahraničí
Ceny autoškoly v zahraničí | Zdroj: TV Nova

​Nejvíce stojí autoškola v Nizozemsku. Řidičák na auto vyjde na 65 tisíc korun. V Dánsku na 52 tisíc. Česko s průměrnou cenou 18 tisíc korun za kurz patří k těm lacinějším.

Češi si stejně jako ostatní obyvatelé zemí Evropské unie (EU) mohou udělat řidičský průkaz v jakékoliv zemi Unie. Řidičák vydaný v cizině platí i u nás.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události