APLIKACE TN.CZ
Domácí

Čeští řidiči jako hříšníci Evropy? Rychlost překračují častěji, snížení limitů odmítají

Čeští řidiči jako hříšníci Evropy? Rychlost překračují častěji, snížení limitů odmítají
Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Češi překračují rychlostní limity častěji než řidiči v jiných evropských zemích. A to prakticky všude – v obcích, na okreskách i na dálnicích. Vyplývá to z analýzy Centra dopravního výzkumu i dat z mezinárodního průzkumu ESRA3. Zavedení rychlosti 30 km/h v obcích má u nás nejmenší podporu ze všech evropských zemí, které mezinárodní projekt ESRA3 obsáhl, a dokonce ze všech 39 zemí napříč kontinenty.

Česká republika se řadí mezi evropské státy s nadprůměrnou mírou překračování rychlostních limitů. To je závěr analýzy Centra dopravního výzkumu (CDV), založené na datech z mezinárodního průzkumu ESRA3 a měření nepřímých ukazatelů bezpečnosti silničního provozu.

Výsledky výzkumu zároveň odhalují nízkou míru podpory pro plošné snížení povolené rychlosti.

Z dotazníkového šetření vyplynulo, že téměř 60 % českých řidičů alespoň jednou během posledních 30 dnů překročilo rychlostní limit na dálnici. Mezi muži to připouští více než 65 % dotázaných, mezi ženami přes 46 %.

Přibližně dvě pětiny řidičů a řidiček uvedly, že občas jezdí rychleji, než by odpovídalo aktuálním podmínkám. Naopak důsledné dodržování rychlostního limitu potvrzuje jen lehce přes 35 % respondentů.

Související obsah

​Podle terénního měření dodržovalo předepsané limity v obcích skoro 65 % vozidel, mimo obec 48 % a na dálnici už pouze 37 %.

"Téměř tři čtvrtiny českých řidičů jezdí rychleji, než dovolují pravidla nebo aktuální podmínky. A přesto to většině lidí nevadí," komentuje výsledky výzkumu Pavel Havránek, ředitel divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií z CDV.

Přestože tři čtvrtiny dotázaných považují nepřiměřenou rychlost za častou příčinu dopravních nehod, veřejnost překračování limitů do značné míry toleruje. Přes 68 % prostě počítá s tím, že při běžné jízdě nepotká žádnou policejní kontrolu, která by rychlost měřila.

"Podpora opatření, která by mohla trend změnit – jako například zavedení zón 30 km/h v obcích –, je u nás nejnižší z celé Evropy a to je zásadní bariéra pro prevenci a zvyšování bezpečnosti na našich silnicích," dodává Pavel Havránek.

Podpora plošného zavedení rychlosti 30 km/h v obcích | Zdroj: CDV

​Omezení rychlosti na 30 km/h v zastavěných oblastech obcí podpořila v Česku pouze necelá čtvrtina respondentů mezinárodního průzkumu ESRA3, nejméně ze všech 39 zemí, které jsou do projektu zapojené.

Snížení limitu na 80 km/h mimo obec u nás podporuje 29,2 % dotázaných, což znamená třetí nejnižší podporu mezi zúčastněnými evropskými státy.

"Jak dokládají data z Hloubkové analýzy nehod, právě rychlost je současně faktorem, který nejvýznamněji ovlivňuje závažnost zranění při dopravních nehodách, a to zejména v případě zranitelných účastníků silničního provozu," podotýká vedoucí oblasti Hloubkové analýzy dopravních nehod CDV Kateřina Bucsuházy.

Související obsah

​"Výsledky studie potvrzují potřebu intenzivní osvětové činnosti a širší podpory infrastrukturních opatření, která přirozeně vedou řidiče k bezpečné jízdě, jako je plošné zklidňování dopravy a zklidňující prvky v městském prostoru," pokračuje Kateřina Bucsuházy.

"Studie také upozorňuje na důležitost moderních bezpečnostních technologií a cíleného dohledu policie v místech s častým překračováním rychlosti, neboť více než dvě třetiny řidičů nepovažují policejní kontrolu během běžné jízdy za pravděpodobnou," dodává Bucsuházy.

Česko je země rychlostních radarů. Jde o bezpečnost, nebo jen o byznys obcí? Podívejte se na reportáž (5/2025):

vak, TN.cz

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události