APLIKACE TN.CZ
Domácí

Socha na mostě vyděsila řidiče na Plzeňsku. Mysleli si, že jde o sebevraha

Socha apoštola Jakuba u obce Chotíkov na Plzeňsku vzbudila pozornost mnoha řidičů. Nachází se totiž na vrcholu oblouku lávky přes hlavní tah na Karlovy Vary a některým připomíná sebevraha.

Socha umístěná na vrcholu oblouku nové lávky vedoucí u obce Chotíkov přes silnici I/20 z Plzně do Karlových Varů vystrašila množství řidičů. Někteří se totiž lekli, že jde o skutečného člověka. Na nezvyklou podívanou jen kousek za Plzní na sociálních sítích upozornil účet Plzeňská jehlárenská.

Že jsou s lávkou, respektive se sochou na ní, problémy, potvrdila TN.cz mluvčí police Eva Červenková. „V minulém týdnu, kdy došlo k instalaci sochy na novou lávku přes komunikace I/20, jsme přijali několik oznámení na linku 158, kdy si projíždějící řidiči spletli sochu s osobou a domnívali se, že jde o sebevraha,“ uvedla s tím, že její kolegové museli vždy na místo zajet a prověřit, zda se tam sebevrah skutečně nenachází.

Zdůraznila také, že policie vznesla proti instalaci sochy námitky. „V průběhu léta jsme obeznámili jak správní orgán, tak samotného zhotovitele stavby s nesouhlasným stanoviskem Policie ČR, kdy jsme nedoporučili umístění sochy na konstrukci lávky z důvodu možného ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu spočívající v odpoutání pozornosti projíždějících řidičů,“ sdělila. I tak ale k umístění sochy došlo. 

Související obsah

Redakce TN.cz proto oslovila také starostku obce Chotíkov Evu Hirschfeldovou (Občané PRO Chotíkov). Otázka zněla: Co vedení obce k umístění sochy na most vedlo? „Takto to bylo navrženo architektem,“ odvětila starostka. Dále se ale k věci vyjadřovat nechtěla s tím, že ji čeká zastupitelstvo. 

Celá kauza ale bude mít nejspíš ještě dohru. Policistům se totiž toto nezvykle umístěné umění stále nezamlouvá. „Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje bude podávat podnět ke krajskému úřadu k přezkoumání vydaného povolení k umístění sochy,“ tvrdí Červenková.

Takzvaná Svatojakubská lávka je součástí Svatojakubské cesty, poutní trasy vedoucí až do Santiaga de Compostela ve Španělsku. Právě apoštola Jakuba má socha na jejím vrcholu představovat. Obec Chotíkov je na most pro pěší a cyklisty pyšná a chlubí se jím i na svém webu. Původní návrhy stavby ovšem sochu neobsahovaly.

TN.cz

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz

Související témata

Důležité Události