Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Theresa Mayová
aktualizováno včera 20:45
opuštění unie

Hlasování o brexitu odloženo. Jiná dohoda nebude, zní z EU

Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová to dnes oznámila v Dolní sněmovně a potvrdila tak spekulace tisku. Dodala, že o problematické části dohody, takzvané irské pojistce, bude znovu jednat se svými protějšky z EU a že představitelé unie jsou této diskusi otevření. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale vzápětí na twitteru napsal, že EU nebude brexitovou dohodu s Londýnem znovu projednávat, což se týká i záložního řešení pro režim na irské hranici. Britský i zahraniční tisk píše o ponížení Mayové a chaosu.

Brexit - Theresa Mayová
aktualizováno 06.12.
hlasování parlamentu

Brexit v ohrožení! Bez dohody může Británie i zůstat v EU

Před klíčovým hlasováním britského parlamentu o brexitové dohodě, které se uskuteční příští úterý, premiérka Theresa Mayová varovala, že ve hře je stále i možnost, že Británie z Evropské unie vůbec neodejde. Pokud dohodu, kterou vyjednala s Bruselem, poslanci neschválí, může podle ní země odejít zcela bez dohody, ale může také v EU zůstat. Soudní dvůr EU dnes mezitím oznámil, že den před hlasováním britských zákonodárců zveřejní svou odpověď na otázku, zda může Británie jednostranně stáhnout své oznámení o odchodu z EU.

Andrej Babiš, Jan Kněžínek
aktualizováno 03.12.
Ministr brání premiéra

Nic se nebude vracet, hřímal Babiš. Střet zájmů odmítli i ministři

Premiér Andrej Babiš nevidí důvod, aby Agrofert vracel dotace, které dostal od Evropské unie. Podle vlastních slov není ve střetu zájmu. Obecná analýza nové legislativy EU týkající se evropských dotací podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra dostačuje. Babiš podle něj postupoval podle českého práva.

Prásk.tv píše:

Pivo
čtěte o tématu EU na Prásk.tv
Obchodní sdělení

ZNÁME VÝHERCE SOUTĚŽE O CYKLO BALÍČEK.

V posledních letech prošla elektrokola výrazným vývojem a zažívají velký boom.

Brexit - ilustrační fotografie
aktualizováno 26.11.
Odchod z EU

Hlasování o brexitu se blíží, britští poslanci rozhodnou v prosinci!

Britský parlament bude o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie hlasovat v úterý 11. prosince. Oznámila to dnes britská vláda. Před samotným hlasováním budou mít poslanci možnost pět dní debatovat.

Theresa May a Jean-Claude Juncker mluví o Brexitu
aktualizováno 24.11.
Do Bruselu míří i Babiš

Summit o brexitu má zelenou! Spor o Gibraltar se vyřešil

Sedmadvacet zemí EU obstálo v kritické době vyjednávání o britském odchodu ve zkoušce jednoty a solidarity, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. Necelý den před začátkem mimořádného summitu se navíc podařilo vyřešit námitky, které kvůli Gibraltaru na poslední chvíli vzneslo Španělsko.

Španělský premiér Pedro Sánchez
aktualizováno 23.11.
Španělsko vs. Británie

Potopí Španělsko pakt o brexitu? Jednání o Gibraltaru nepomohlo

Klíčový summit EU o brexitu se blíží. Klidný průběh může narušit nedořešená otázka Gibraltaru, který si nárokuje kromě Velké Británie i Španělsko. Jeho premiér pohrozil, že pokud se rozvodová dohoda nezmění, bude ji v neděli vetovat. Situaci zatím nevyřešilo ani jednání evropských diplomatů.

Theresa Mayová
20.11.
Odchod z EU

Brexit může položit další vládu! Dohoda je konečná, tvrdí Irsko

Předběžná dohoda o odchodu Británie z Evropské unie není jen návrhem a už se nebude měnit. V irském parlamentu to řekl místní ministr zahraničí Simon Coveney. V britském parlamentu se zase zpochybňuje důvěra ve vládu premiérky Theresy Mayové.

Imigranti
20.11.
Dohoda s EU

Česko pošle Turecku 300 milionů! Na zpětné přijímání uprchlíků

Česko v letech 2019 až 2023 přispěje na evropskou pomoc Turecku zhruba 300 miliony korun. Návrh dnes schválila vláda. Pomoc pro Turecko je součástí dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o spolupráci při řešení migrační krize.

Andrej Babiš a Jean-Claude Juncker
aktualizováno 16.11.
Návštěva Bruselu

Babiš se setkal s představiteli EU. Řešili brexit, migraci a zimní čas

Premiér Andrej Babiš dnes jednal v Bruselu s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Vedle migrační krize nebo brexitu se ale věnovali třeba i zavedení jednotného zimního nebo letního času.

Brexit - lidé
15.11.
odchod británie

Brexit bude plný obtíží, kvůli dohodě odchází část britské vlády

Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel. V projevu k poslancům Dolní sněmovny to dnes prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Zdůraznila, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.