Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Počasí ve všech lyžařských střediscích  >

Jean-Claude Juncker
17.02.
Nový směr?

EU musí rozhodovat rychleji, ne vždy jednomyslně, míní Juncker

Evropská unie musí podle šéfa Komise Jeana-Claudea Junckera rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohla dělat světovou politiku. V otázkách zahraniční politiky by podle něj neměla být v Evropské radě potřeba jednomyslnost. Juncker to dnes řekl na mnichovské bezpečnostní konferenci.

Hmyz v jídle
09.02.
Hmyzí speciality

Cvrčci v chlebu? Možná součást budoucích evropských jídelníčků

Chléb s přídavkem cvrččí mouky nebo sýr s larvami mohou být již brzy součástí našich jídelníčků. Evropská unie nejspíš umožní používání hmyzu v potravinách a pokrmech. Podle potravinářské komory se chystá sjednocení evropských pravidel pro posuzování bezpečnosti hmyzu umožňující jejich použití v kuchyních.

Europoslanci hlasují
07.02.
úprava po brexitu

Počet europoslanců se změní! Jak na tom budou Češi? PŘEHLED

S odchodem Velké Británie se, alespoň dočasně, sníží počet europoslanců. Ti změnu schválili ve středu na zasedání ve Štrasburku. Některé země si polepší, Češi ale budou mít nadále 21 zástupců v jediném voleném orgánu Evropské unie. Parlament také podpořil nový způsob výběru šéfa Evropské komise.

Prásk.tv píše:

Pivo
čtěte o tématu EU na Prásk.tv
Obchodní sdělení

Jak udržet své finance zdravé?

Mějte řešení nečekaných výdajů, spoření, splátky a zůstatek na vašem bankovním účtu dokonale pod kontrolou. Je zde několik praktických rad, které vám bez ohledu na vaši aktuální situaci pomohou udržet finance v dobré kondici.

E-shop
06.02.
schváleno!

E-shopy čekají velké změny! EU chce odstranit geografické hranice

Zákazníci v evropských zemích si budou moci kupovat zboží z eshopů v libovolném členském státě. O odstranění tzv. geoblokace v úterý jednal Evropský parlament. Nová pravidla podpořilo 577 poslanců. Aby začala platit, musí je ještě potvrdit Evropská rada. Unie si od toho slibuje významný přínos pro spotřebitele.

Muž u přepážky
02.02.
opatření EU

Naše identita na webu bude lépe chráněná! Tyto změny nás čekají

Jasně formulovaný souhlas se zpracováním osobních údajů, informování do tří dnů v případě, že se k datům někdo neoprávněně dostane nebo právo na to, aby byly mé osobní údaje odstraněny. To jsou jen některé z novinek, které přináší nová směrnice Evropské komise o ochraně osobních údajů (GDPR). Platit začne v květnu.

Ministerstvo financí
01.02.
evropské prostředky

Státní rozpočet byl ke konci ledna v přebytku 26,5 miliardy

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu v přebytku 26,5 miliardy Kč. Loni v lednu byl přebytek 9,1 miliardy korun. Meziročně vyšší přebytek výrazně ovlivnily prostředky z EU, které byly vyšší o 17 miliard Kč. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí. Hospodaření rozpočtu očištěné o evropské prostředky by skončilo přebytkem pět miliard korun.

Ochrana vnějších hranic
aktualizováno 02.02.
Operace Themis

Zastaví migraci? EU spouští novou operaci na ochranu hranic

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) spouští novou operaci na ochranu vnější schengenské hranice. Jejím cílem je pomáhat Itálii s hraničními kontrolami. Nová operace Themis odstartovala ve čtvrtek a nahradí stávající operaci Triton, která běžela od roku 2014.

Andrej Babiš v Bruselu
aktualizováno 29.01.
Budoucnost EU

Babiš v Bruselu jednal s Jourovou i Junckerem. Hlavně o kvótách

Dnešní schůzka premiéra Andreje Babiše s předsedou Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu nepřinesla konkrétní řešení problému kvót na uprchlíky. Babiš večer po jednání novinářům řekl, že debata o reformě evropského azylového systému je dlouhodobá a může skončit i později než v první polovině letošního roku. Babiš dnes absolvoval sérii jednání, kromě Junckera se setkal také s dalšími členy komise.

Alena Schillerová
aktualizováno 03.01.
kauza čapí hnízdo

Čapí hnízdo zřejmě vypadne z dotovaných akcí. Zaplatí ho Češi

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se domnívá, že ministerstvo navrhne vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských fondů. Řekla to dnes novinářům. Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu. Celkem bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
aktualizováno 22.12.
konec dotací

Komise vyzvala ČR, aby vyjmula Čapí hnízdo z dotací EU

Evropská komise vyzvala Česko, aby výdaje na projekt Čapí hnízdo vyjmulo z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy (ROP SČ). Ministerstvo financí o jeho vynětí zatím nerozhodlo. Uvedlo to ministerstvo financí v reakci na dnešní informace Evropské komise, že české úřady se rozhodly vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.