Cestování

S propadlou technickou můžete i do zahraničí. Má to háček, varují experti!

S propadlou technickou můžete i do zahraničí. Má to háček, varují experti!
Zdroj: Getty Images

Evropská unie začátkem března přijala nařízení, které lidem umožňuje jezdit v osobním autě bez platné technické kontroly. Jak upozorňují experti z Ústředního automotoklubu (ÚAMK), má to ale háček. Předpisy platí jen pro přesně stanovenou dobu, tuto možnost navíc akceptovaly jen některé státy.

Nařízení, které dovoluje jezdit v osobním vozidle bez platné technické kontroly, se týká lidí, kterým osvědčení propadlo mezi začátkem září 2020 a červnem 2021. 

Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí se prodloužila o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti (psali jsme zde). Podle českého ministerstva dopravy se tímto krokem měla snížit mobilita občanů v rámci protiepidemických opatření proti covidu-19. Lidé mohou evropské nařízení využívat od 6. března 2021.

Zájem motoristů o odklad kontroly byl v počátcích platnosti nařízení EU velký. V některých STK spadl zájem až o polovinu. Odborníci ale varují, aby motoristi návštěvu STK příliš neodkládali. Dá se předpokládat, že později začne zájem růst a fornty budou výrazně delší. 

Související obsah

To že nemáme platnou technickou kontrolu, navíc neznamená, že bychom mohli jezdit s vozem ve špatném technickém stavu. Jak policie, tak pojišťovny nebudou v případě nehody zaviněné právě technickým stavem vozu, brát v potaz fakt, že motoristé "mají odklad".

Největší úskalí ale pro cestovatele představuje fakt, že ono nařízení EU je v praxi doporučením, které mohly členské státy zahrnout do svého právního řádu. "Dodejme, že takových zemí nebylo mnoho: ČR, Itálie a Malta. Což znamená, že ostatní státy neakceptují propadlou technickou kontrolu a český motorista se bude složitě a zřejmě neúspěšně snažit vysvětlit, že postupoval správně, ale podle českých předpisů. Na území jiného státu se musí řídit normami dané země," varuje ÚAMK.

Na problémy tak Češi při cestě na dovolenou mohou narazit třeba i v nejoblíbenější destinaci - Chorvatsku. "Odborníci ÚAMK upozorňují, že pokud by tam český řidič jel s propadlým osvědčením o technické kontrole, nebude policie v zahraničí brát ohled na to, že český řidič využil odkladu," varuje mluvčí Igor Sirota.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události