Autosalon

Korejská konkurence pro Golf GTI. Bude se vyrábět v Čechách?

Korejská konkurence pro Golf GTI. Bude se vyrábět v Čechách?

Hyundai připravuje auto, které si to rozdá s Golfem GTI, Méganem RS a Civicem Type R. Už několikrát nás dokázal mile překvapit a tenhle koncept vypadá taky dobře! Přetaví ho i do sériové podoby? Mají se soupeři bát?

Hyundai Paříže hotové ostré auto vycházející z nového modelu i30 sice nepřivezl, ale už jen ten koncept vypadá slibně. Podíleli se na něm hned tři skupiny, a to Hyundai Motorsport (HMSG), Hyundai Motor Europe Technical Center (HMETC) a divize pro vývoj vysoce výkonných vozidel, která má sídlo přímo v samotné Mecce motorsportu, na Nordschleife. Albert Biermann, vedoucí programu testování vysokovýkonných vozidel na tiskové konferenci prohlásil: „RN30 je návrhem vozu poskytujícího skvělé jízdní výkony, podpořené sportovními jízdními vlastnostmi. Zhmotňuje naše nadšení pro taková auta a navazujeme jím na starší vysokovýkonný vůz Hyundai N, představený přesně před rokem na autosalonu ve Frankfurtu.“

Pod kapotou RN30 je přeplňovaný dvoulitr s kovanými vnitřnostmi, který dává 380 koní a 451 Nm. Dvojspojková převodovka DCT pak přenáší výkon na všechna kola - že by předzvěst toho co bude i ve skutečnosti? Auto má elektronicky řízený samosvorný diferenciál eLSD, Hyundai však nezvěřejnil jeho přesnou funkci a omazuje se na nic neříkající „optimálně rozděluje sílu každému kolu.“

Design konceptu RN30 vychází z nové generace i30, ale samozřejmě že je navržen jako závodní auto, takže je nižší a širší, a s patřičnými aerodynamickými doplňky. A to samé platí i o extrémním interiéru. Můžeme se jen dohadovat, co z toho zůstane i na sériovém autě. Hodně by se nám ale zamlouvalo, kdyby Hyundai dál pracoval s novými tvrzenými plasty od firmy BASF, což je náhražka karbonu se stejnými vlastnostmi, ale výrazně nižší cenovkou. A taky by se nám líbilo, kdyby se vyráběl v české továrně v Nošovicích, stejně jako běžný model Hyundai i30. Podle dobře informovaného zdroje by to tak opravdu být mohlo!


Ostrý sériový Hyundai N30 by se tedy mohl objevit už na jaře v Ženevě, nebo pak za rok ve Frankfurtu. Otázek je celá hromada, hlavně jestli bude mít pohon předních, nebo všech kol, nebo zda i Hyundai zvolí cestu jako VW a postaví hned dvě nebo tři provedení po vzoru Golfů GTI a R. Zatím je jasné jen to, že jen u účasti ve světovém rallyovém šampionátu nezůstane. A víte co? Jsme za to opravdu rádi!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autosalon

Důležité Události